Scrisoarea face referire la folosirea unui vaccin similar în SUA în 1976, când au murit 30 de persoane din 40 de milioane imunizate, crescând de opt ori riscul de apariţie a GBS. Vaccinul a fost retras după zece săptămâni.
„Nu se ştie dacă virusul sau vaccinul a fost cauza”, a explicat profesorul Patrick Chinnery, cercetător la Asociaţia Neurologilor Britanici.
Pe de altă parte, Geza Molnar, consilier în Ministerul Sănătăţii, a declarat ieri că în cazul în care gripa nouă va continua să se extindă, este posibil ca între 15 şi 25 la sută din populaţia României, adică 3-4 milioane de persoane, să se îmbolnăvească.
Luni, 17 August 2009. 0 vizualizări, 3 comentarii, 0 voturi
Complicaţii la vaccinul contra gripei noi?
Noul vaccin care imunizează împotriva gripei A/H1N1, aflat acum în faza testelor finale, ar putea creşte riscul apariţiei unei boli mortale care atacă sistemul nervos.
Avertizarea apare într-o scrisoare confidenţială trimisă pe 29 iulie către 600 de neurologi din Marea Britanie de Agenţia pentru Protecţia Sănătăţii, responsabilă de monitorizarea sănătăţii publice, arată publicaţia „The Mail on Sunday”.
Neurologii sunt atenţionaţi să monitorizeze atent numărul de bolnavi cu sindromul Guillain- Barre (GBS), care ar putea fi legat de vaccin. GBS atacă teaca de mielină care înconjoară fibrele nervoase, provocând paralizie şi insuficienţă respiratorie, putând fi mortală.
- Recomandă
- Dimensiune text
- Tipareste
- Comenteaza
- Conversie PDF
Trimite pe:







Spune-ţi părerea!
Nici un mesaj postat până acum