Cum ajungi, unde te cazezi şi ce mai poţi vizita la Goleşti

Autor: Dan Badea

Pentru a ajunge la Conacul Goleştilor, trebuie să mergi pe DN 7, până în localitatea Ştefăneşti, unde, la câteva sute de metri de la şosea se bifurcă un drum asfaltat care merge direct la reşedinţa boierilor.

Complexul GoleÅŸti cuprinde, pe lângă conacul boieresc, ÅŸi Muzeul Pomiculturii ÅŸi Viticulturii, care se întinde pe 12 hectare. Vizitatorul este introdus în atmosfera satului românesc de acum un secol ÅŸi jumătate, putând admira ateliere ÅŸi gospodării ţărăneÅŸti din 37 de zone etnografice ale ţării. Recent, a fost inaugurată o moară cu apă, veche de peste un secol, adusă din zona Aradului, un atelier de olărit ÅŸi unul de potcovit.


În plus, a fost deschis ÅŸi parcul hipic, unde turiÅŸtii de toate vârstele pot lua lecÅ£ii de călărie. „Pe viitor, vrem să construim un han, cu specific tradiÅ£ional, după modelul celui care se afla în apropiere, care a ars acum foarte mult timp. La acest han, turiÅŸtii s-ar putea caza ÅŸi gusta din mâncărurile tradiÅ£ionale,” ne-a declarat Filofteia Pally, directoarea complexului.

Obiective turistice din Ştefăneşti

În oraÅŸul ÅžtefăneÅŸti, se mai află ÅŸi Vila Florica, casă în care a trăit familia Brătienilor, poate cea mai importantă dinastie din politica românească. Lângă Vila Florica se află capela ce adăposteÅŸte mormintele lui Ion C. Brătianu, unul dintre artizanii IndependenÅ£ei, al fiului acestuia, Ionel IC Brătianu, primul-ministru în vremea realizării Marii Uniri, precum ÅŸi ale câtorva dintre urmaÅŸii acestora. La mică distanţă de vila Brătienilor se află o biserică datând de la sfârÅŸitul secolului al XVII-lea, de pe vremea domnitorului Constantin Brâncoveanu.

Cazare cu 100 de lei pe noapte 

TuriÅŸtii se pot caza chiar la Vila Florica, pentru doar 300 de lei camera de două persoane, iar la crama vilei pot degusta cele mai bune ÅŸi mai vechi vinuri ale locului. În ÅžtefăneÅŸti, dar ÅŸi în PiteÅŸti, oraÅŸ aflat la doar câÅ£iva kilometri distanţă, turiÅŸtii au la dispoziÅ£ie numeroase hoteluri, la preÅ£uri îcepând de la 100 de lei pe noapte.

CITIÅ¢I ÅžI:

File de istorie, la Conacul boierilor GoleÅŸti

Spune-ţi părerea!

  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele