Sovieticii au intrat cu plugul în România odată cu \"Marele viscol\"

Autor: Andrei Udişteanu

DOCUMENTAR. Presa comunistă din februarie 1954 – perioada celui mai aprig viscol al secolului trecut – era plină de \"elan muncitoresc\" sub zăpezi de 5 metri.

Era februarie 1954 când troienele s-au înălţat până la cinci metri. A fost cea mai grea iarnă a secolului trecut. Autorităţile de azi spun că s-ar putea confrunta cu nămeţi la fel de mari.

Pe atunci, în acel februarie 1954, prin paginile ziarelor din România lui Gheorghe Gheorghiu-Dej, amplele acţiuni de deszăpezire făceau însă agenda propagandei comuniste. Pe 1 februarie, prima pagină din "Informaţia Bucureştiului" era împărţită, de exemplu, între ştiri de propagandă inspirate de viscolul teribil care lovise Capitala. Autorităţile nu vorbeau de victime ale degerăturilor, de blocaje, de trenuri înzăpezite. Totul era pictat ca un imens efort muncitoresc.

"Evenimentul zilei" vă propune o întoarcere în trecutul acelor zile apăsate de tone de zăpezi.

Click pe imagine pentru a citi articolul:
\\

Cetăţenii, la lopată

"În luptă cu troienele", titra "Informaţia" pe "prima". Ştirea care ajungea spre românii aflaţi sub troiene de până la cinci metri era că "ninsoarea abundentă şi mai ales viscolul din ultimele zile au îngreunat, într-o anumită măsură, atât transportul cât şi circulaţia pe arterele Capitalei". Oamenii fuseseră mobilizaţi de agitatori să iasă şi să pună umărul la deszăpezire.

Era, în cuvintele presei comuniste, "o frumoasă iniţiativă cetăţenească" pe un ton optimist, la -15 grade Celsius. "În momentul de faţă, Capitala noastră are aspectul unui vast şantier. Mici şi mari, şcolari şi gospodine, răspunzând la chemările deputaţilor, ajută de zor la curăţirea străzilor, contribuind în felul acesta la asigurarea unei activităţi normale în tot oraşul".

Cum a găsit gospodina Paraschiva uşa blocată

În realitate, normală nu a fost activitatea în urma zăpezilor multe zile după debutul lui februarie. Reportajele nu încetau însă să laude efortul autorităţilor.
Iată, de exemplu, reportajul intitulat "Viforniţa", îndreptat nu spre cei care sufereau de pe urma frigului, ci spre "acţiunea populară".

Aici este descris, vioi, cum "tovarăşul Radu Negru, directorul Secţiunii de Gospodărie Comunală dă dispoziţii" la un telefon, de la birou. Şi cum "în casa gospodinei Preda Parschiva au început chiotele de veselie", pentru că "s-au sculat copiii", după viscol. Gospodina ar fi vrut să plece la cumpărături. A întâmpinat însă câteva probleme "minore".

"Dă să împingă uşa în afară. Dar poţi s-o deschizi? "Care-i acolo, frate?". Afară nici ţipenie. Doar vântul furios îşi urma drumul, stârnind vuiet în cartier. A înţeles. El e vinovatul, i-a troienit uşa. Dar are rost să-l dojenească?", pune întrebarea autorul.

Un cablu salvat cu eroism

Ziarul "România liberă", pe atunci "Organul sfaturilor populare din Republica Populară Română", titra în 5 februarie 1954, pe lângă editorialul de fond intitulat "Trăiască în veci prietenia româno-sovietică", mai multe ştiri despre "Operaţiunile de deszăpezire".

Click pe imagine pentru a citi articolul:
\\

Era acolo şi "Chemarea Consiliului Central al Sindicatelor către toţi muncitorii, tehnicienii şi funcţionarii din RPR" pentru deszăpezirea drumurilor, erau şi fotografii cu sute de siluete înfofolite dând la lopată printre troiene. Români muţi, care scoteau ţara de sub zăpadă.

La ziar, niciun motiv de îngrijorare. "Cetăţenii participă cu însufleţire la înlăturarea urmărilor viscolului", apare un titlu care restrânge doar ce se preta la capitolul "eroism".

Click pe imagine pentru a citi articolul:
\\

De exemplu, lupta "liniorului Lazăr Constantin" cu un cablu de telefoane. Lucrătorul la "telefoane" a observat, pe viscol, un cablu căzut. "El a semnalat imediat aceasta la masa de verificare şi se apucă de lucru, fără să mai piardă timpul, în ciuda viscolului puternic care îl biciuia necontenit", scrie "România liberă".

Deputaţii prin zăpadă

Prin ştirile despre ce avea să fie cunoscut ca "Marele viscol din 1954" nu lipseau adevărate statui ridicate "organelor", în cuvinte pompoase. Ei, spre deosebire de zecile de mii de români loviţi de zăpadă, aveau voci la ziar.

"România liberă" descrie săltăreţ cum s-a gândit un deputat comunist, Ilie Marcel, să-i transmită unei "responsabile a străzii", "tovarăşa Brana", că ar vrea să-l însoţească pe la casele oamenilor. "Pe la cetăţeni, să-i mobilizăm".
"Femeia se gândi puţin(...) luă paltonul de pe cuier, îşi potrivi baticul pe cap şi apoi răspunse: "Mergem, tovarăşe deputat. S-a înserat şi-i găsim şi pe cetăţeni acasă"". "Mergând greu prin zăpadă, deputatul Ilie Marcel şi responsabila străzii" au scos oamenii la deszăpezire. "Mai harnici decât toţi se dovediră locatarii de la numărul 2", ţine să precizeze ziarul.

Un gigantic plug sovietic tranzitează România

Dincolo de poveştile "cetăţenilor însufleţiţi" sub troiene, prin paginile cu propagandă apar şi altfel de eroi. Sovieticii au trimis maşini de deszăpezire, "frăţia" era din nou dovedită şi ziarele comuniste ridicau ode prin pagini "fraţilor sovietici".

"De multe zile şi nopţi, cetăţenii Capitalei se află într-o luptă permanentă pentru înlăturarea urmărilor viscolului.(...) Ieri, în ciuda ninsorii abundente, pe străzi lucrau ca de obicei zeci de mii de cetăţeni la deszăpezit. Dar ieri s-a întâmplat un lucru deosebit care a umplut de bucurie sufletele oamenilor. Pe străzile Capitalei noastre cetăţenii au avut prilejul să vadă la lucru maşinile speciale pentru deszăpezit trimise ca ajutor din partea Uniunii Sovietice şi conduse de specialişti sovietici", scria, pe 23 februarie 1954, "România liberă", sub titlul "Ajutor prietenesc".

"Scânteia" sub nămeţi

Organul de presă principal al PCR, ziarul "Scânteia", ţinea, evident, şi el pe prima pagină "eroismul sovietic". Ruşii aduseseră, până la urmă, un plug de 40 de tone, cu tot cu echipaj, ca să scoată CFR-ul de sub nămeţi – de altfel, foarte multe trenuri au fost blocate pe mai toată luna februarie a acelui an.

"Feroviarii români i-au primit cu multă bucurie pe oamenii sovietici care au adus acest gigantic plug", se bucura "Scânteia". "Datorită muncii eroice a echipajului româno-sovietic al plugului, în aceste două zile au putut sosi în Bucureşti numeroase trenuri înzăpezite", se adaugă.

Click pe imagine pentru a citi articolul:
\\

"Scânteia" nu-i neglija din "lupta socialistă cu zăpada" nici pe cei mai izolaţi dintre români. Unii par rupţi din filmele socialiste. De pildă, se relatează faptele ciobanului Vasile Roşca, din comuna Stoişeşti. Viscolul făcea şi aici ravagii. "Pe faţa ciobanului Vasile Roşca se citea îngrijorarea: Dacă cumva zăpada spulberată de viscol va troini saivanul?", scrie ziarul.

Vremea se înrăutăţea, iar ciobanul Vasile Roşca "nu-şi găsea astâmpăr". Tot ieşea la oi, vreo 2000 la număr, să le verifice, susţineau cei de la "Scânteia". S-a dus pe viscol pe la inginerii agronomi din localitate, a strâns şi-un tractorist pe care l-a lăsat, din păcate – potrivit relatării - motorul, au reuşit să pună oile la adăpost. ""Eşti liniştit, tovarăşe Roşca?" – întrebă directorul gospodăriei pe cioban. "Sunt", răspunse Roşca cu glasul întretăiat de emoţie", şi-ar fi notat gazetarul N. Pleava, semnatar al articolulului cu titlul "A salvat avutul gospodăriei" şi corespondent al "Scânteii" la Bârlad.

Click pe imagine pentru a citi articolul:
\\

SCRISOARE LA REDACŢIE
Criza de mănuşi bărbăteşti a cuprins Oradea

Presa comunistă pe timp de viscol strecoară - alături de articole elogioase ridicate sovieticilor şi îndemnuri de a începe odată şi-odată campania de însămânţare de primăvară - şi puţine articole legate de lipsurile cu care se confruntau oamenii. Astfel, Iosif Borşodi, resonsabilul unităţii nr.47 "Produse Industriale" – Oradea, se cam săturase să le spună cetăţenilor care treceau pe la magazin: "Nu avem mănuşi bărbăteşti". Trimitea aşadar o scrisoare către "România liberă", din februarie 1954.

"(...)Avem neplăcerea de a vedea zilnic pe unii cumpărători că ies nemulţumiţi din magazinul nostru. Mă refer la acei care ne întreabă dacă avem de vânzare mănuşi bărbăteşti. Acestora nu le putem satisface cerinţele deoarece este multă vreme de când nu am mai primit acest articol. Şi numărul celor care se interesează de mănuşi bărbăteşti nu este mic, mai cu seamă că în iarna aceasta, am avut parte de o temperatură puţin obişnuită pentru noi, orădenii", scria Iosif Borşodi.

Adaugă că a cerut de la "bază" de nenumărate ori atât de căutatele mănuşi bărbăteşti, dar i s-a zis doar "În câteva zile aveţi!". "Am ajuns să nu ştim ce să mai răspundem celor care ne întreabă de mănuşi bărbăteşti.(...) Noi nu mai putem spune "Mănuşi vor veni în câteva zile. Aşteptaţi!"", termina scrisoarea orădeanul.

UN MARE VISCOL, ÎN CIFRE
Vânt de 126 km/h şi zăpezi de cinci metri

Potrivit site-ului ANM, "Marele viscol" a avut următoarele caracteristici meteo:
Durata: În februarie 1954 a viscolit în zilele de 1-4; 7-9; 17-19 si 22-24.Viteza maximă a vântului: 126 km/h la Bucureşti pe 3-5 februarie 1954. Cantitatea maximă de zăpadă depusă: 115.9 l/m2 în 24 ore la Griviţa, pe 3 februarie 1954. Cel mai gros strat de zăpadă: 173 cm la Călăraşi, pe 3-4 februarie 1954, troienele au atins 2-5 metri şi în sud-estul şi estul ţării.

Taguri:viscol, comunism, deszapezire, URSS, romania, gheorghe gheorghiu dej

Spune-ţi părerea!

  • valeria
    18 martie, 13:22. valeria

    se vorbeste atat de mult ds rusi,Putin,ce s-ar fiputut intampla daca...etc,etc. Oameni buni,rusii sunt la pamant,cu toate bogatiile si capacitatile lor!Putin astazi este cel m bogat om=peste 130 mlrd!de unde?din salar?ei,aici am ajuns! din presa ruseasca se vede bine ca in toti anii de domnie a lui Putin,tara nu a avansat,ci dimpotriva,a ajuns la sapa de lemn.Rusia nu e Moscova!Rusia e intr-o saracie lucie!lumea bea de stinge! .Situatia este deadreptul dramatica pt omul simplu.Tara care furnizeaza gaze intregii Europe, nu este gazificata!!!!Satele gem fara lumina si apa!etc,etc. Concluzia:nu am pierdut nimic \"ne-iubindu-i\" pe rusi. Ca sistem-nu sunt un model de urmat.Desi,nu est de neglijat faptul ca si comu nismul a avut partile lui pozitive-studii ,asistenta gratuite, viitorul asigurat (desi cam anemic,acel viitor)etc.Totusi,libertatea este incomparabil mai dulce decat toate ofertele comunismului!Parerea ma.

  • popescu ion
    4 februarie, 11:33. popescu ion

    Vad multe comentarii rautacioase la adresa rusilor
    In 1954 eram copil de 8 ani si ne bucuram ca s-au inchis scolile
    La noi oricum nu se putea circula spre orasul Dorohoi sau Darabani ,decat cu saniile trase de cai, dar dupa ce se mai batatorea zapada
    De dezapezire nu am auzit decat prin 1960 , cand veneam cu sania de la Dorohoi (35 km )inveliti in cojoace si am vazut pe drumul judetean Dorohoi -Darabani o freza care arunca zapada si facea drum la camioanele Steagul Rosu
    De mici am fost crescuti in frica de soldatul rus , care viola ,betivi ,hoti si mai rau te lua prizonier in Siberia
    Siberia era o inchisoare naturala din care nu mai puteai evada ,dar din cauza gerului ,iti cadeau nasul ,degetele de la maini ,urechile etc in timp ce erai pus sa sapi in zapada si sa scoti licheni pentru reni
    Prizonierii ofiteri nemti imi povestea un satean ce a fost 3-5 ani prin Siberia ca se hraneau cu capuri de peste scoase din WC rusesti , poate ca meritau
    Acum , dupa ce am lucrat in era comunista , am facut sudii (datorita lui Ceausescu care a scos dosarul familiei de la admiterea in liceu sau facultate ), am ajuns chiar ofiter , mintand ca tatal meu este miner (de fapt a fost un anticomunist convins ,chemat deseori la securitate , in permanenta ne insufla ca vin americanii , dar in anii 1966 , s-a dus la mina si era miner) am ajuns inginer constructor in armata si mi-am vazut de munca
    In sinea mea nu eram de acord cu sistemul socialist ,cu propaganda si ideile istorice ale lui Ceausescu , dar mi-am vazut de treaba, eram bun profesionist si m-am apucat din anii 1977 sa introduc calculatoarele in domeniul constructiilor militare
    Acest domeniu era promovat in materialele de proganda socialiste, erau mereu sarcini de automatizare ,informatizare , dar toti se opuneau si radeau-este ca spirtul Diana la piciorul de lemn -ba mai mult ma considerau si nebun
    Am avut un caz cand un coleg mai mare ca mine mi-a spus de ce pierd timpul cu asemenea domeniu ,care nu are nici un viitor si nu plec la alte servicii si sa promovezi
    Prin anii 1988-1989 , pana a picat Ceausescu , mergeam anual la Cernauti unde imi vizitam rudele , am vazut ca Gorbaciov a adus tehnica de calcul masiv din vest ,care pentru noi era un vis ,dar toata zacea pe dulapuri si atunci mi-am dat seama ca socialismul nu este compatibil cu informatica
    Dar astazi analizand la rece sistemul vechi socialist si sistemul actual existent in Romania pot spune ca este o deosebire radicala .
    Am fost dusi in eroare de imperialismul american si vest european prin radio Vocea Americii si Europa Libera (pe care le ascultam de prin anii 1955 ), acestia au instigat popoarele impotriva unor regimuri care intradevar erau pentru popoarele lor
    Daca tatal meu ar trai si ar vedea ce se intampla astazi ,ce om de cea mai joasa speta este acest rege in care el avea o mare incredere , daca ar vedea ca toate industria este distrusa ,ca ne-au furat imperiastii toate bogatiile -petrolul ,gazele ,alte bogatii ale solului si subsolului ,ca traim din imprumuturi externe ,ca avem o datorie de peste 100 de miliarde de euro pe care o vor plati trei generatii, ca plecam in pribegie sa stergem la fund babe imputite ale acestor imperialisti americani si vest europeni ,atunci si-ar da seama de tabloul real si sigur s-ar fi raliat la statul socialist din convingere si nici pe copii nu-i educa in spritul anticomunismului
    Romania era o tara industrial agrara cu URSS ,cu acesti rusi pe care ii blamam ne-am facut primele camioane Steagul Rosu ,primele tractoare KD , primele fabrici ,primele blocuri etc
    Tot daca este de blamat Stalin , intradevar a omorat indirect zeci de milioane de oameni ,dar sa nu uitam ,ca Rusia in 1922 era la stadiul de plug de lemn ,iar dupa razboi a ajuns a doua putere mondiala ,de care se tem americanii si vest europenii si astazi
    Daca nu era Stalin ,Rusia era o colonie a monopolurilor imperialiste , o tara inapoiata si toate bogatiile erau duse in America
    Deci Romania trebuie sa iasa urgent din UE si NATO ,cheltuim in perioada 2007-2013 peste 35 de miliarde cu euro ,dar ne aloca 25 de miliarde de euro si abia absorbim 10-15%
    Romania trebuie sa se alieze cu Rusia d-lui Putin ,singurul care se poate opune multinationalelor imperialiste colonialiste care stau in spatele UE si Romania trebuie sa se integreze in CSI ff urgent

    • Mircea O.
      4 februarie, 12:22. Mircea O.

      Interesant ce spuneti, chit ca eu nu am nostalgii pentru acea perioada.

    • Mircea O.
      4 februarie, 12:24. Mircea O.

      Cam multa bascalie faţă de spiritul epocii. Poti sa nu fii de acord cu o perioada istorica şi fara mişto.
      În plus, imaginati-va cum ne vor lua in balon urmasii dvs gazetari, peste 60 de ani...

      • calin
        4 februarie, 12:40. calin

        prea multa nostalgie dupa o perioada absolut dureroasa. uitam foarte repede, parca prea totul trece doar prin stomac in Romania.

      • popescu ion
        5 februarie, 09:38. popescu ion

        nu ne vor lua in balon urmasii ,ca vor plati datoriile care se vor ridica la 500 de miliarde de euro ,si vor fi sclavi umili ai monopolurior americane si vest europene
        D-l Putin nu a permis o privatizare in care statul sa nu detina controlul , toate veniturile sunt controlate si aduse venit la stat ,bancile sunt rusesti de stat ,bogatiile sunt in mana statului
        Acesta este motivul campaniei furibunde a americanilor si vest europenilor prin mafia evreiasca a lui Soros contra d-lui Putin ,iar rusii cei prosti ca romanii vad in ticalosul de evreu Soros salvarea lor
        Nu stiu ce-i asteapta

        • FLORIN POPESCU
          8 februarie, 21:52. FLORIN POPESCU

          DL POPESCU ION IN RUSIA LUI PUTIN S A FURTAT DEJA TOTIN FRUNTE CU PUTIN.Mai putina Antena 1 si mai multa informatie corecta, dumneata pe celume traiesti. ?

    • Ionel
      4 februarie, 17:05. Ionel

      Ce ne ramane de facut? Sa votam deci USL pentru a ajunge din nou sub comunisti?

    • nea costel
      5 februarie, 06:48. nea costel

      dl @popescu :
      nu \"capitalistii\" au furat bogatiile tarii, ci tot comunistii.. sau mai precis \"neocomunistii\" condusi de ilici si restul shleatei..
      ca om care a trait in perioada aia speram ca avetzi un simtz deosebit care sa ajute sa detecatzi putori neocomuniste care au supt din tara asta cit 5 generatii.
      si s-au imprumutat la \"capitalisti\" ca sa aiba si mai mult ce fura

      acolo e buba, nu cu capitalistii. dupa cum observati nu sunt prea multi in ro, in schimb toti politrucii se plimba cu audi/mercedes/bmw/etc intre multiplele proprietati locale si internationale cumparate cu.. (ce bani?? salariu de guvern?)
      nu - cumparate cu ce-au furat din ce-au imprumutat...

      si pe care il vor plati urmasi de urmasii vostri, copiii copiilor vostri, pana-n veacul de apoi...
      scapati de neocomunisti si mai aveti o sansa. ii tinetzi tot acolo.. se repeta povestea..

      sanatate
      nea costel

    • dumitru P
      5 februarie, 14:26. dumitru P

      Asa este domnule Popescu .Dorohoenii au avut noroc de unitatea miletara care a iesit cu tot efectivul la dezapezit orasul.In 1954 aveam 10 ani si tin minte perfect cum arata orasul dupa viscol.Cei tineri nu accepta timpurile respective Asa era se mergea cu sania de la Dorohoi in toata zona intrucat soselele ramaneau blocate de zapada saptamani in sir.Abia 1n 1962 s-au dotat cei de la drumuri ca autofreze pentru zapada care erau privite de toti ca o minune.Am avut ocazia sa inchirez o asemenea autofreza pentru a dezapezi itro iarna unitatea unde lucram si facea o traba minunata.Aveau consum mare avand motor de tanc dar asta era.Utilajele erau rusesti.Americani nu au venit cu asemenea utilaje.Au venit cu rachete.ASTA E VIATAunii iau asteptat cu lapte si miere si au venit cu racheta si criza. Rusii nu sunt nici ei in inima mea dar trebuie sa fim vecini buni pentru a ne vinde gaz in continuare.

  • nea costel
    4 februarie, 09:58. nea costel

    hahaha.. mi-a placut citatul:

    \"anul trecut, grupul de mine din petrosani a obtinut importante realizari\"

    mi-a trecut de dor de ceasca... :))

  • ...
    3 februarie, 14:03. ...

    lasa ca e mai bine acum cand ne plangem de mile la fiecare ploaie sau zapada mai zdravana. Dupa care urmeaza genericul cu muzica tanguioasa si oracaituri si \"numai cerul ne mai poate salva,samd\"

  • Tzompi
    3 februarie, 12:37. Tzompi

    Unor internauti trepanati (sau poate neinformati) trebuie sa le reamintesc ca in 1954 Romania era SUB OCUPATIE MILITARA SOVIETICA. Ce urma sa mai dureze 4 ani.

  • Alexander.lg.aVa.Macedonica
    3 februarie, 10:40. Alexander.lg.aVa.Macedonica

    Povesteste Romanenco Teodor -mecanic de locomotiva;
    :In anul 1954 am fost prins de viscol in statia Faurei unde stationa un tren cu ostasi rusi si un alt tren cu cateva vagoane cu porci vii.Cat am stat blocat m-am hranit cu carne de porc,rusii taiau zilnic porcii din vagoane,pe care-i parleau transau si frigeau intre liniile de cale ferata ,fara niciun fel de restrictie si fara sa intrebe pe cineva ai cui sunt porcii si daca le da voie sa-i taie! Asa m-am hranit cu carne de porc dela rusi si cu bautura dela restaurantul garii,cat timp a tinut blocarea circulatiei,a tinut destul!

    • buna!
      3 februarie, 15:05. buna!

      Ce gluma buna , sa intrebe pe cineva daca au voie? Si cine ma rog, sa le dea voie? Ha ha! Sau mai bine zis cine ar fi fost ala care sa nu le dea voie? Pentru ca acum serios vorbind,cel care nu le-ar fi dat voie, trebuia sa gaseasca si o solutie alternativa sa-i aprovizioneze!

      • .
        3 februarie, 18:09. .

        nu crezi ca marea armata rosie trebuia sa-i aprovizioneza?

      • archangel of justice
        4 februarie, 14:38. archangel of justice

        uite de asta le-a aratat Dej directia est in 1959. De atunci a inceput dezvoltarea Romaniei scapata de controlul alogenilor si cozilor de topor. In 19890 au revenit alogenii si ne-au ocupat iar. Azi suntem o natiune de \"beti\"......

        • archangel of justice
          4 februarie, 14:39. archangel of justice

          ERATA: 1990

      • Gerila
        6 februarie, 21:18. Gerila

        Davai ceas...Davai porc, s.a.m.d.

    • donovan
      3 februarie, 17:34. donovan

      este posibil ca porcii aia sa se fi ingrasat peste masura de la mancat zapada si viscol si sa nu mai fi incaput in vagoane de grasi.. exista situatii exceptionale, de urgenta etc cind se fac rechizitii, chiar si in ziua de azi sau viitor.. probabil ca existau si legi si regulamente dupa care se faceau..

  • A1b2
    3 februarie, 10:17. A1b2

    Popor de oligofreni...

    • hap
      3 februarie, 10:33. hap

      te invitam sa emigrezi. in felul acesta vom avea un oligofren mai putin.

  • Tinuu
    3 februarie, 05:35. Tinuu

    Multumim sovieticilor!! Aceleasi utilaje lucreaza si astazi la deszapezire, chiar ieri am vazut o freza de zapada ZIS de prin anii '50.

    • Unu` Altu`
      3 februarie, 12:09. Unu` Altu`

      Nu vreau sa par rusofon dar aceste utilaje sunt cu mult mai fiabile decat toate ,,occidentalismele\" actuale.

      • Dumitru F.
        3 februarie, 13:29. Dumitru F.

        Este o presupunere de-a ta, sau esti de meserie si le cunosti pe \"toate\" asa cum afirmi?

        • Unu` Altu`
          3 februarie, 14:53. Unu` Altu`

          Nu pr`etene ci doar o simpla constatare observata si cu ochiul liber. Nu neg ca n-or fi bune si ,,ocidentalismele\" doar ca pana acum sunt cu desavarsire depasite.

        • archangel of justice
          4 februarie, 14:42. archangel of justice

          pentru actiuni eficiene de deszapezire a D Nurilor si Autostrazilor turbofrezele sunt cele mai bune. In orasese folosesc combinat turbofreze si remoeci (camioane, basculante) in care se incarca zapada , care ulterior este transportata in permitre neconstruite.

      • sadas
        3 februarie, 16:59. sadas

        iti recomand sa vezi ce masini produc rusii in 2012. practic aceleasi cu ce produceau in 75.
        spui ca sunt fiabile utilajele vechi rusesti: ai cumva acces la cartea de service a acelei masini? Stii cate carpe de motorina aprinse au fost folosite la pornirea ei azi-dimineata? stii la cati km se reface setul motor la un asemenea model?
        Nici eu, dar am niste banuieli aspura raspunsurilor la intrebarile astea ...

        • donovan
          3 februarie, 17:39. donovan

          pentru ca e un model mai vechi care probabil ca nu are nici uleiuri corespunzatoare..modelele mai noi au preincalzitor pentru ulei si aproape toate pornesc cu motor auxiliar (sau o sursa de putere.. poate fi si cea data de cartuse explozive..) Se mai utilizeaza si diversi \"solventi\" care 'forteaza' aprinderea..

      • IO
        3 februarie, 17:23. IO

        Poate ai vrut sa spui ca nu vrei sa pari \"rusofil\" :) ;)

  • aaddyy2003
    3 februarie, 04:24. aaddyy2003

    Bai da ce fobie se induce in populatie! M-am uitat pe meteomedia si zice de 10-15 cm de zapada si ploaie(asta e mai periculoasa poate rupe firele de inalta tensiune)
    Va dau in pont la cei ce vor sa faca un ban cinstit: Valea la magazinul Praktiker si luati-va o suflanta de zapada si la treaba!

  • Eninescu
    3 februarie, 01:50. Eninescu

    Stalin cu poporul rus
    Libertate ne-au adus!!!
    Si pentru asta slaviti sa fie in veci rusii

    • Lui Bush La Bouche
      3 februarie, 02:40. Lui Bush La Bouche

      Ce ii pasa lui Obama
      Ca ne-a ingropat zapada.
      Cu poporu - american,
      Iti dai duhul sub troian

      • Gigi
        3 februarie, 07:50. Gigi

        Poate \"sub Traian\"

      • asdasd
        3 februarie, 17:01. asdasd

        voi ati luat-o razna rau de tot; altfel nu pricep cum puteti pronunta atat de usor numele unuia dintre cei mai mari criminali din istorie si sa vorbiti despre una din cele mai grele si odioase perioade din istoria romaniei.
        Ah, cred ca stiu, HABAR N-AVETI, asa-i? Si nici nu va intereseaza sa va documentati!

        • Mubarak Obama
          4 februarie, 00:53. Mubarak Obama

          Cine a zis ca il pronuntam usor. Uite ce greu il pronunt eu: O-bbbbbb-aaaa-mmmm-aaa.

    • Mihail Eminovici
      3 februarie, 05:12. Mihail Eminovici

      Moda veche.

      Licuriciul din Apus, Libertate ne-a adus!

    • emigrantul REVOLTAT
      3 februarie, 05:41. emigrantul REVOLTAT

      Pardon! Stain nu era la noi in tzara, daca Sir W Churchill - care este pentru romani cel de al 3-lea criminal de raszboi (dupa hitler si stain) nu dadea cadau FARA NICI UN MOTIV SPECIAL!!! jumatate din europa schizofrenicului asasin de stalin.
      Asta ca sa mai stiti si voi istorie: iliescu si basesc si mai ales impostorul ala analfabet de razva theodorescu (care este incapabil sa distinga harebalda revolutiei franceze de steagul legionar. si a instigat populatia in iunie 1990 sa macelareasca studentii si intelctualii. Astia sunt PORCII ROMANIEI! Si cu cei de acum dela antenele lui voiculescu.

      • koko
        3 februarie, 09:05. koko

        Nu uita ca Churchill a fost alcolist.....Asta e, la betie faci numai prostii !

        • costi
          3 februarie, 11:45. costi

          Stalin a fost om serios,urmasii sai din spatele USL nu vor sa-i iasa din logica

      • gabriel
        3 februarie, 09:41. gabriel

        W Churchill nu a dat cadou Europa lui Stalin ci dor a luat la cunostinta de ceva ce era evident si inevitabil.A fost destul de istet sa isi dea seama ca nu poate sa ii impuna lui Stalin sa nu instaureze comunismul in tarile unde rusi aveau sute de mii de soldati.In plus englezi si americani nu doreau sa piarda sute de mii de ostasi ca sa ocupe Berlinul si toata Germania.

        • eu
          3 februarie, 10:42. eu

          Churchil s-a impotrivit planului de invazie a Frantei si a vrut sa invadeze prin Grecia, tocmai pentru a castiga ca sfera de influenta Europa de Est. Nu au fost de acord Uncle Sam si Uncle Joe. Lucrul asta e documentat, iar invazia prin Grecia era privita ca o nebunie de-a lui Churchil. Nu ne-a vrut binele, dar ne-a vrut.

        • JM
          3 februarie, 11:19. JM

          corect: nu Churchill ne-a nenorocit, ci lipsa de intelegere a lui Roosevelt cu privire la politica europeana si intentiile lui Stalin. Cu servetelul acela, Curchill a incercat sa salveze ce mai putea fi salvat.

        • donovan
          3 februarie, 17:48. donovan

          pe aproape.. oricum nu putea sa-i dea ceea ce-si luase singur.. De la inceput aliatii au acceptat sa treaca sub tacere si pactul ribbentropp-molotov si multe alte.. doar pentru a-i atrage pe sovietici alaturi de ei.. Reusisera chiar mult inainte de invazia germana, aceasta de fapt doar a 'oficializat' extinderea aliantei..

      • ha ha
        3 februarie, 15:10. ha ha

        Nu i-a dat-o el , mai, si-a luat-o el singur! Aia a fost doar asa o formalitate , la misto, doar nu crezi ca Stalin cerea cuiva voie pe timp de razboi ce tari sa ocupe sau nu?

    • Maurer
      3 februarie, 15:25. Maurer

      Stalin si poporul rus
      Multe rasniti ne-au adus.
      (deoarece confiscau toate cerealele).

      • Adolf
        6 februarie, 21:29. Adolf

        Ce rasnite ? Rusii au avut si ei Nesscaffe, se numea Nietcafe.

  • Gh.P
    3 februarie, 01:34. Gh.P

    Eu sint curios citi romani ar iesi azi cu lopata in mina sa ajute la deszapezit.

    • Patzaikin
      3 februarie, 04:02. Patzaikin

      Eu daca l-as vedea pe Basescu inzapezit, as iesi imediat cu lopata... Da stiti ce? Nici macar nu e nevoie sa fie inzapezit...
      As iesi asa,...preventiv.

      • Vasile
        3 februarie, 09:05. Vasile

        Tare ma tem ca atunci cand,daca vor veni la putere Ponta si Antonescu sa nu gandesti la fel sau poate chiar mai rau.

    • cu lopata nu e eficient
      3 februarie, 15:07. cu lopata nu e eficient

      Carosabilul nu se deszapezeste cu lopata!!!!! Este ineficient si de neinteles. Poate decat in vreun catun in varful muntelui. Sau deszapezesti intrarea in bloc si usa de la garaj.
      De pluguri ai auzit vreodata? De utilaje? De sare, substante antiderapante?

    • la lopata
      3 februarie, 19:29. la lopata

      Nu stiu cati romani ar iesi asa \"sa ajute\" la deszapezit.
      Cei care locuiesc la tara sigur nu asteapta \"ajutor\" de la primarie sau de altundeva ca sa faca drum prin curte.
      Acum din fericire, nu-ti trimite nimeni copii la -25C si pe viscol la \"munca voluntara/patriotica\" si nici nu te scot din casa tovarasii \"de la strada\" ca sa participi la munca \"eroica\". Eu asta am inteles din articol.

  • Buboiul
    3 februarie, 01:01. Buboiul

    Si pe mine ma apuca nostalgia, chiar daca nu eram nascut pe vremea aceea. Cum o-nvarti si cum o dai, daca ar fi sa chemi azi prietenii in ajutor, or sa vina bucurosi cu plugurile, e adevarat, impingand zapada peste granita. Dar sa nu fiu rautacios, nu de pluguri e nevoie in zilele de azi, de ce ar fi cand se ofera sa-ti dea bani? Cu dobanda preferentiala, desigur.

  • gigi
    3 februarie, 00:46. gigi

    M-ar interesa sa vad filmul '' Brigada lui Ionut'' care era anuntat in prima poza ! Excelent subiect: lupta si iar lupta prin munca cu sabotorii care voiau sa ruineze industria grea! Eheheee daca s-ar mai face si astazi asemenea filme, educatie pentru tineret ,constiinta socialista, poporul proprietar al mijloacelor de productie...

  • maria
    3 februarie, 00:21. maria

    si cati nostalgici ai rusilor sunt azi prin piata care striga Jos Romania!si cati pe site!si cati in USL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Alte cazuri de propaganda pro-sovietica
    2 februarie, 23:44. Alte cazuri de propaganda pro-sovietica

    Cand fierul de calcat cu explizie american cu pretentie de naveta spaitala a s-a pulverizat putin deasupra pamantului, rusii au sarit in ajutorul americanilor oferindu-le racheta Soiuz. Cazul este cat se poate de similar cu cel desris mai sus cand rusii au oferit romanilor plugul de deszapezire. Relatarea din presa (in acest caz New York Times) despre racheta ruseasca folosita de americani se numeste propaganda?

    The US will conquer deep space with Russian engines

    MOSCOW — A Russian Soyuz rocket blasted off through heavy snowfall in Kazakhstan on Monday morning, beginning a two-day trip to ferry three astronauts to the International Space Station. The flight opens a new era of American dependence on Russia, and eventually on commercial enterprises, for manned space travel, after the end of NASA’s space shuttle program in July.

    • gabriel
      3 februarie, 09:48. gabriel

      Nu mai fi asa de incantat de ajutorul rusesc de atunci.In comparatie cu cat jefuiau sovieticii Romania un plug de zapada era maruntis.

  • din pirinei pinan carpati
    2 februarie, 23:12. din pirinei pinan carpati

    da cine vreatzi sa-l trimita,
    congolezii?

    pariu ca o sa le ceara ajutotr si nemtzii
    cand o sa le inghetze
    chielul intr-o noapte

    (...alti CheL!

  • crocodilul derutat
    2 februarie, 23:08. crocodilul derutat

    Hai sa fim seriosi! Asta pentru cei care-si amintesc. Asta nu e zapada si asta nu e viscol, dar daca asculti stirile zici ca a venit, cel putin pentru Romania, sfarsitul lumii.

  • gigicu
    2 februarie, 22:56. gigicu

    Care e treaba, rusii aveau mai multa experienta oricum decat noi la deszapezire. Plus ca masina aia cu turbina care scoate zapada pe cos si o aspira este inventie ruseasca, asa ca nu mai fiti asa clevetitori.

    • Cristea
      3 februarie, 00:06. Cristea

      Gigicule, nu e cleveteala. Tine minte aici: masina aia se chiama Rotary Snow Blower si a fost inventata in Canada, pe la 1870. Tine minte anu asta, pentru ca atunci rusnacii abia incepeau sa auda de cai ferate.
      Si mai tine minte un lucru: rusnacii astia imputzitzi n-au inventat NIMIC, dar NIMIC mai ales in istoria lor bolsevica. Au furat totul, fara rusine: AK47 este STG44 nemtesc, masina de zapada e canadiana, vodka pe care o beau pana se p... pe ei e de origine poloneza, cercetatorii care au initiat programul lor spatial erau nemti, bomba atomica au furat-o de la americani prin spionul Klaus Fuchs, masina Lada era un Fiat, motocicleta Ural era un BMW si exemplele pot continua. Pana si pufoaica siberiana e o haina de iarna finlandeza, \"preluata\" de armata rosie...

      • aaddyy2003
        3 februarie, 01:25. aaddyy2003

        Asa este, traiasca Bombardier.Habar n-aveau rusii de snowmobile si Snow blower. La inceput au incercat sa faca o masina care sa topeasca zapada, era imensa si avea incovenientul ca in urma ei ramanea polei(mai pierdea apa).Asta pt strazi, ca pt calea ferata semana cu freza care a forat Eurotunelul

      • @Cristea
        3 februarie, 11:16. @Cristea

        Nu ai cum sa furi o bomba atomica, nene. Poti sa afli ce a facut celalalt si cum s-a descurcat unde te-ai poticnit. Chiar si americanii recunosc ca rusii au castigat timp prin spionaj, dar n-ai cum sa \"furi\" un astfel de proiect. Chit ca atat rusii cat si americanii au \"furat\" tehnologia atomica de la nemti.

        Cat despre AK, desi e inspirat din STG 44, incearca tu sa faci o comparatie intre cele doua, si sa vezi de ce blocul de est nu a adoptat direct STG-ul...

        La fel si cu programul spatial. Americanii au dus efectiv nemtii care au creat rachete sa le faca si lor. Chit ca tehnologia rusa a rachetelor a fost si este superioara fata de cea a americanilor.

        Nu tin cu rusii, dar ma feresc sa tin cu americanii, care uite se duc dracu de cand nu-si mai cunosc granitele.

      • zau?
        3 februarie, 15:15. zau?

        Si statia orbitala Mir, pompos redenumita ,,Statia Spatiala Internationala'' , ia sa vedem, dupa cine e copiata, cine a mai facut una la fel inaintea lor, sau macar daca a mai facut careva vreuna chiar si dupa ei?

  • Mierlusconi
    2 februarie, 22:50. Mierlusconi

    Deci daca actiunile de deszapezire erau reale, stirile presei erau reale, deci nu erau propaganda. Propaganda e cand iese boc cu lopata si zice ca guvernul a rezolvat problemele, iar a doua zi afli ca sub nameti au ramas oameni morti prin
    inghetare. Stiu ca nu aveti rusine, asta va e meseria, sa aruncati cu noroi in tot ce s-a facut atunci, in tot ce este legat de proprietatea comuna, sa faceti propaganda si reclama proprietatii private. Pai proprietate privata exista in toata lumea. Si toata lumea e saraca. ROMANIA COMUNISTA A FOST O TARA BOGATA. Majoritatea tarilor capitaliste care nu au cunoscut niciodata comunismul nu au ajuns nici macar la un sfert din gradul de dezvoltare la care se afla Romania Comunista. Daca Romania ar fi avut astazi aceleazi utilaje sovietice pe care le-au folosit in 54, acei oameni sarmani care si-au gasit sfarshitul inghetati sau asfixiati sub troiene, ar mai fi fost si astazi printre noi.
    Dar ce conteaza citeva vieti omenesti pentru cei care nu-si mai vad capul de ocupati ce sunt sa acumuleze toata bogatia tarii si sa-i lase pe ceilalti in pielea goala, dupa principiile capitalismului care nici macar nu pretinde ca ar avea o fatza umana.

  • arici
    2 februarie, 22:00. arici

    Mai Udisteanule. Rolul presei si al gazetarilor e sa sara in ajutorul oamenilor indirect. Daca nu era elanul muncitoresc de atunci poate oamenii ar fi stat la caldurica. Asa au iesit cu mic cu mare si au pus mina pe lopata. Daca nu ar fi fost militarii si muncitorii care s-au batut cu zapada numarul de vieti omenesti pierdute ar fi fost si mai mare. Acum rolul vostru, al presei e sa mincati ce nu trebuie. De ce nu au trimis alte tari utilaje de dezapezire atunci in954? Ce daca au fost rusesti? Daca ai fi trait timpurile alea te faceai prieten si cu draqqu numai sa scapi.Mai ales ca lupii care venisera peste Dunarea inghetata atacau oamenii si sfasiau animalele celor acer locuiau pe la periferii. Si pentru ca esti prost informat o sa-ti spun eu: difuzoarele anuntau in fiecare zi de disparitaia si moartea a foarte multe persoane iar dupa ce s-a terminat viscolul si s-au mai curatat drumurile popii alergau prin tot Bucurestiul si isi puneau catargele cu lintoliul negru (sau alb daca era tinar) la portile mortilor. Si mai e ceve ce nu stii. Oamenii au sarit in ajutorul semenilor. Chiar daca erai dusman cu vecinul de peste drum lasai vrajba la oparte. Azi spiritul asta de solidaritate a disparut. Nu stim cum sa ne mincam unu pe altul ca sa ai tu ce scrie. In orice caz esti un condeias slab. Aia de prin 54 chiar daca scriau la ziare comuniste aveau valoare. Dar azi non valorile sint incurajate. E normal cu atitea facultati...

    • xyz
      2 februarie, 22:22. xyz

      ah, nostalgia! ce frumos era cu \"solidaritatea\" pe vremea lui dej...

      • arici
        2 februarie, 23:35. arici

        Si ce, ti-ar face placere sa ramii blocat intr-o masina si sa nu vina nimeni sa te salveze?

        • Bugs Bunny
          2 februarie, 23:48. Bugs Bunny

          \"Mai bine mort decat comunist.\" :o)))

  • Traian Ioan
    2 februarie, 21:32. Traian Ioan

    Grea iarnă a fost!
    Eram în vacanţă. Venisem de la Făgăraş unde fusesem mutat disciplinar de la Şcoala de Chimie din Bucureşti la cea din Făgăraş, găzduită în incinta Liceului Radu Negru.
    Cristian Ţopescu fusese eliminat din toate şcolile de chimie din Ţară. Pusese o placă de patefon în ora de \"Operaţii şi Aparate\" a lui Teodericiu.
    Toate aceste întâmplări au fost aranjate de Sântio Creatorul nostru al Românilor şi a tot ce există sub soare.
    Şi iarna aceasta, asupra Bucureştilor, este tot \"mişcarea\" lui Sântio, aşa cum a spus în Iov 38:22, 23

    • Iov
      3 februarie, 14:54. Iov

      Ajuns-ai tu vre-o data n camarile zapezi?
      Dar g
      rindina,vazut-ai din ce cama se-a zvarle?
      C a Eu sa-ti port de grija...cand te pandesc vrasmasii
      La vreme de razboiaie...la ceas de batalii?

  • Buboiul
    2 februarie, 21:21. Buboiul

    A fost multa zapada in Romania atunci de le-a luat rusilor doi ani sa ajunga si in Ungaria.

  • Bezequint
    2 februarie, 20:05. Bezequint

    Au trimis ei plugul si anul asta....doar ca au urmat aceasi metoda din 1954 care, din fericire, niet tinaie in Romania anului 2012. Unde mai pui ca nici plugarii de azi nu mai sint ca si cei din 1954...

    • Ionel
      2 februarie, 21:07. Ionel

      Sa nu ne facem iluzii. Nu vor renunta asa usor.

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele