Directorii au 45 de zile să aleagă între şcoală şi partid

Autor: Oana Dan, Mihai Nicolae

Directorii de şcoli care sunt membri ai unui partid trebuie să opteze în termen de 45 zile între funcţia politică şi postul din sistemul de învăţământ, principiu care va fi aplicat şi la nivelul universităţilor, a decis Guvernul în şedinţa din această seară, potrivit Mediafax.

Regula a fost decisă prin introducerea unui amendament în acest sens în proiectul de lege al educaţiei naţionale, transmis Parlamentului de Guvern pentru angajarea răspunderii.

"Directorul şcolii nu va putea să facă parte dintr-un partid politic pe durata mandatului. Actualii directori care sunt membri de partid au termen 45 de zile pentru a opta între funcţia de director şi cea de membru de partid. Persoanele care ocupă o funcţie de demnitate publică nu pot exercita niciuna dintre funcţiile de conducere din cadrul universităţii şi trebuie să aleagă între cele două funcţii", a declarat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Muntean.


Proiectul legii educaţiei naţionale prevede că directorii de şcoli şi directorii adjuncţi nu pot fi membri ai unui partid politic în perioada mandatului.

50 de amendamente au trecut

Guvernul a acceptat peste 50 de amendamente dintr-un total de aproximativ 1.600 de propuneri depuse la proiectul legii educaţiei naţionale, pentru care îşi va angaja răspunderea în faţa Parlamentului.

Şcolile vor fi conduse de către un consiliu de administraţie format, în proporţii egale, din cadre didactice, reprezentanţi ai părinţilor şi autorităţi locale, organism de conducere care va alege inclusiv directorul unităţii de învăţământ, a mai decis Guvernul.

Un alt amendament important adoptat de Executiv acordă consiliilor locale dreptul de a elabora planurile de şcolarizare din aria geografică pe care o administrează, pe baza mai multor criterii, între care opţiunile elevilor pentru o unitate de învăţământ sau alta, evoluţiile demografice, situaţia spaţiilor de şcolarizare şi a surselor de finanţare. Programele şcolare astfel stabilite vor acoperi trei sferturi din numărul de ore alocat disciplinelor, iar celelalte 25% rămân la latitudinea profesorilor, care pot astfel să ţină cont de nevoile elevului.

Persoanele care au împlinit vârsta de 18 ani nu mai trebuie să frecventeze cele 10 clase obligatorii. Pe de altă parte, elevii cu performanţe deosebite vor fi incluşi în programe speciale, potrivite nivelului acestora.

Membrii Executivului s-au reunit la Palatul Victoria, pentru a stabili care dintre amendamentele depuse la legea educaţiei pot fi introduse în documentul final.

Premierul Emil Boc a declarat anterior că Guvernul va accepta ca în proiectul legii educaţiei naţionale să fie introduse doar amendamentele care se înscriu în prevederile Pactului Naţional pentru Educaţie şi ale programului de guvernare, propunerile care nu corespund acestora urmând să fie respinse.

Surse oficiale au declarat agenţiei Mediafax că, înaintea şedinţei de guvern, ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, a sosit la Palatul Victoria, pentru a discuta cu premierul despre amendamentele depuse la proiectul legii educaţiei, înainte ca Executivul să decidă care dintre acestea pot fi incluse în forma finală a legii.

Surse guvernamentale au declarat totodată că la Guvern s-a lucrat pe amendamente pe parcursul întregii nopţi de duminică spre luni, până la 5 dimineaţa, pe grupuri de lucru.

Guvernul îşi va asuma, astăzi, răspunderea asupra unui pachet de acte normative care include şi legea educaţiei naţionale.

Spune-ţi părerea!

  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele