EXPLOZII LA INDIGO. Craiova – 2006, Sighetu Marmaţiei – 2012

Autor: Cristian Åžt. Vasilcoiu

Exploziile de la Sighetu Marmaţiei par trase la indigo după cele din Craiova, din 2006. Doi oameni şi-au pierdut atunci viaţa, mai mulţi au fost răniţi şi zeci de apartamente şi autoturisme au fost distruse. Aşa cum autorităţile se perindă, acum, pe la Sighetu Marmaţiei, s-a întâmplat şi în urmă cu şase ani la Craiova. Într-un final, nimeni nu a fost găsit vinovat.

26 ianuarie 2006, 5 dimineaţa: Două explozii au zguduit cartierul Lăpuş-Argeş din Craiova, din cauza unor scăpări de gaze naturale la o conductă fisurată. Un punct termic, zeci de apartamente, o şcoală, un cămin studenţesc şi mai multe maşini au sărit în aer. Două persoane şi-au pierdut viaţa, altele au fost rănite. Pe la Craiova au "defilat", la vremea respectivă, reprezentanţi din Bucureşti ai tuturor autorităţilor. Au fost făcute declaraţii şi promisiuni, s-au deschis anchete penale.


Februarie 2012
: Nicio persoană nu a fost găsită vinovată, ancheta penală demarată de procurori finalizându-se cu NUP (neînceperea urmăririi penale). Inspecţia Muncii a amendat compania de gaze, Distrigaz Sud, cu 110 milioane de lei vechi şi a dispus obligaţia înlocuirii conductei fisurate. Primăria a acordat despăgubiri locatarilor, dar nici pe departe la valoarea reală a pagubelor. Oamenii şi-au refăcut locuinţele aşa cum au putut. Rudele morţilor îşi caută şi acum dreptatea în instanţă, după ce au acţionat compania de gaze în judecată.
Exploziile de la Sighetu Marmaţiei par trase la indigo după cele de la Craiova, de acum şase ani. Rămâne de văzut dacă anchetatorii vor ajunge la concluzii similare.


Taguri:explozie, craiova, explozie in club, ancheta

Spune-ţi părerea!

  • zil
    21 februarie, 22:42. zil

    La Craiova conducta era din 1950 si facusera altii ilegal peste ea alte utilitati.
    Daca ar trebui sa se gaseasca vinovati ar intra toti detinatorii de utilitati plus cei care au construit drumuri si altele in zona in ultimii 50 ani.
    O conducata plasata initial in trotuar in anii 50 a ajuns in centrul drumului pe care treceau caminoane de mare tonaj,si .... evident ca cei care au construit cu elan muncitoresc pe vremea epocii de aur nu au respectat multe reguli.
    Asta e cauza pentru care la Craiova nu poate fi gasit un vinovat, probabil ca multi din cei care au facut greseli acolo nici nu mai traiesc.
    Nu faceti comparatie intre cele 2 evenimente nefericite pentru ca e total deplasata.

  • Gogu41
    20 februarie, 20:35. Gogu41

    Dar explozia din Brasov de pe strada Lunga? Casa a fost atunci distrusa..., acum acolo e teren viran ...

  • southern blonde
    20 februarie, 18:31. southern blonde

    bai caraghiosilor ,nu sunt trase la indigo, deoarece la CRAIOVA nu au murit din cauza prostiei pompierilor si personalului ISU ca la SIGHETU MARMATIEI...Or fi unii oltenii pr0sti dar nu se compara nimeni cu prostia proverbiala a ardelenilor (ma rog, moroseni sau ce sunt:=))

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele