Fără vaccin, gripa a prins aripi

Autor: Andra Mardare

ALARMANT. Faţă de 2007, acum sunt de patru ori mai mulţi infectaţi. Explicaţia: acum doi ani, vaccinarea s-a făcut la timp.

Încă o femeie însărcinată a fost diagnosticată ieri cu gripă nouă în Bistriţa-Năsăud, după ce, miercuri, o altă gravidă a murit din această cauză, la Cluj. Gripa nouă are în acest moment cea mai mare răspândire de la apariţia ei pe teritoriul României. Până la finalul anului, alte 4.000 de persoane ar putea fi afectate.


Asta, în condiţiile în care numărul cazurilor în luna octombrie nu depăşea 500. Până acum, virusul A/H1N1 a provocat moartea a 18 persoane. Experţii se feresc să facă previziuni pentru că introducerea vaccinului ar putea ameliora situaţia.

Mai răspândită decât gripa sezonieră

Din numărul total de cazuri semnalate din luna mai până acum, o treime au fost înregistrate în primele zece zile din această lună. La 10 decembrie, numărul total de cazuri de îmbolnăviri cu virusul A/H1N1 înregistrate se ridica la 4.244, din care 1.414 erau cazuri noi, apărute de la finalul lunii noiembrie până atunci.
 
Prin comparaţie, în decembrie 2007, gripa sezonieră în formă clinică abia dacă înregistra 0,01% din totalul de cazuri de gripă nouă de anul acesta, adică în jur de 15 cazuri. La nivel naţional, totalul cazurilor clinice de gripă sezonieră raportat în sezonul 2007-2008 a fost de 895, conform unui raport al Centrului pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului de Sănătate Publică Bucureşti.

Cauza: lipsa imunităţii


Pe 10 decembrie, media de îmbolnăviri pe zi a atins pragul de 141 de cazuri, de aproape două ori mai mare decât în noiembrie. Totuşi, specialiştii în epidemiologie consideră că evoluţia, deşi îngrijorătoare, nu ar trebui să stârnească panică.
 
„Este o evoluţie semnificativă, cu o creştere mai accentuată în ultimele patru-cinci săptămâni, dar nu vorbim de o creştere exponenţială”, consideră Molnar Geza, preşedinte al Societăţii de Epidemiologie.

Explicaţia pentru diferenţa de impact între gripa nouă şi cea obişnuită este dată de gradul de imunitate a organismului: „La gripa sezonieră, o bună parte din populaţie nu este receptivă pentru că fie au avut antecedente, fie au fost vaccinaţi şi au căpătat imunitate. La gripa A/H1N1 pandemic este receptivă toată lumea pentru că nu s-au mai întâlnit cazuri la noi decât acum foarte mult timp”.
 
Evoluţie incertă

Medicii şi experţii în domeniu evită să se pronunţe în ceea ce priveşte răspândirea virusului de acum încolo. „Este dificil de făcut o estimare pentru restul lunii decembrie şi luna ianuarie.

În 2007 se începuse deja vaccinarea contra gripei sezoniere, de aceea erau atât de puţine cazuri în aceeaşi perioadă şi nu a putut fi vorba de o epidemie. Acum, gripa sezonieră specifică perioadei e înlocuită de cea de tip nou. Comparaţia e dificilă”, a declarat Victor Olsawsky, din partea Organizaţiei Mondiale pentru Sănătate, România.

Primul caz de gripă nouă a fost de import şi a apărut pe 28 mai anul acesta. Campania de vaccinare contra gripei noi a început pe 27 noiembrie.



Spune-ţi părerea!

  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele