Petiţia EVZ, la Consiliul Discriminării

Petiţia iniţiată de „Evenimentul zilei” pentru schimbarea Ordinului 50, în baza căruia românii beneficiază de tratamente în afara ţării cu fonduri de la Ministerul Sănătaţii (MS), a ajuns ieri la Consiliul pentru Combatarea Discriminări.

Asta pentru că modificările aduse legii sunt discriminatorii. Mai exact, de anul trecut celor care cer ajutor li se calculează un punctaj în funcţie de vârsta bolnavului (cei mai în vârstă nu sunt punctaţi), vechimea dosarului (dacă aştepţi de mult timp, ai punctaj mai mare, ceea ce este aberant, fiindcă le agravează starea de sănătate), preţul tratamentului (dacă e prea scump, nu primesc niciun punct).

„Reclamaţia va fi repartizată unui membru al Colegiului Director al CNCD care se va ocupa de caz”, ne-au explicat reprezentanţii Consiliului.

 
Încă două dosare aprobate de Ministerul Sănătăţii

Între timp, numărul dosarelor aprobate de MS după ce cazurile au fost prezentate în EVZ continuă să crească. Mai exact, au primit aprobare pentru a beneficia de tratament în afara ţării Marius Hera, tânărul care suferă de leucemie şi are nevoie de transplant, şi Florin Rocaş, care are nevoie de transplant pulmonar.

Petiţie pentru românii care au nevoie de tratamente în străinătate!

„Evenimentul zilei” a iniţiat o petiţie pentru a schimba soarta românilor care au nevoie de tratamente în străinătate. Unii mor înainte de a le primi, alţii la scurt timp după ce ajung să beneficieze de ele.

Două prevederi legislative ar trebui schimbate urgent:

1. Discriminarea (aprobarea unui dosar se face în funcţie de vârsta bolnavului, vechimea dosarului şi preţul tratramentului);

2. Obligativitatea de a identifica trei clinici dintre care Ministerul Sănătăţii să o aleagă pe cea mai ieftină, ca la licitaţie (procedură greoaie, care conduce la întârzieri, uneori fatale).

„Evenimentul zilei” cere Ministerului Sănătăţii să renunţe la aceste prevederi legislative care condamnă la moarte mulţi români cu boli grave!

Pentru a semna accesaţi petiţia online sau decupaţi talonul din ediţia tipărită şi trimiteţi-l la adresa Dimitrie Pompeiu, nr. 6, sector 2 Bucureşti, cu menţiunea Evenimentul zilei, campania "Birocraţia care ucide". Petiţia va fi depusă şi la Consiliul pentru Combaterea Discriminării.

Spune-ţi părerea!

  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele