Importurile au scăzut mai mult decât exporturile

Criza economică a redus importurile cu mai mult de jumătate faţă de anul trecut. Datele INS arată că deficitul comercial al României a scăzut anul trecut cu aproape 59% faţă de 2008, la 9,74 miliarde de euro.

Scăderea este mult sub cea estimată. Comisia Naţională de Prognoză (CNP) susţinea că deficitul comercial se va situa în 2009 la 8,3% din PIB (9,67 miliarde de euro) şi va urca în acest an la 8,4% din PIB (10,43 miliarde de euro).

Şi asta pentru că bunuri importate au scăzut de 2,3 ori mai mult faţă de declinul exporturilor.

Cele mai căutate produse româneşti la export au fost maşinile, echipamentele de transport şi produsele manufacturate.


Astfel, exporturile au scăzut în 2009 cu 13,9%, la 29,03 miliarde euro euro, comparativ cu un declin al importurilor de 32,3%, la 38,77 miliarde de euro.

Exprimat în moneda naţională situaţia comercială arată astfel:

  • deficitul comercial a scăzut anul trecut cu 52,18% faţă de 2008, la 41,27 miliarde de lei,
  • exporturilor au scăzut cu 0,5%, la 123,1 miliarde de lei
  • declinul importurilor, de 21,8%, la 164,4 miliarde de lei



CITIŢI ŞI:

Exportul de autoturisme a surclasat importul


România, de la colhoz la importul de azi pe mâine

Spune-ţi părerea!

  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele