România a fost reprezentată de scurtmetrajul „Palmele”, de George Chiper, în secţiunea Leopards of Tomorrow, din jurul căreia a făcut parte şi regizorul Adrian Sitaru.
Luni, 17 August 2009. 0 vizualizări, 0 comentarii, 0 voturi
Leopardul de Aur merge în China
GALĂ. Filmul „She, a Chinese”, în regia romancierei şi cineastei chineze Xiaolu Guo, a câştigat sâmbătă trofeul Leopardul de Aur, la cea de-a 62-a ediţie a Festivalului de la Locarno.
Pelicula spune povestea unei chinezoaice care emigrează în Marea Britanie, unde o aşteaptă o viaţă marcată de sentimentul dezrădăcinării. Cinci premii, inclusiv Cel pentru interpretare feminină, atribuit actriţei Lotte Verbeekde, cel pentru debut şi premiul criticii au mers către „Nothing personal”, al polonezei Urszla Antoniak.
Cel mai bun actor a fost desemnat Antonis Kafetzopoulos, pentru rolul din „Akadimia Platonos”, în regia lui Filippos Tsitos. Premiul Special al juriului a fost adjudecat de „Buben.Baraban”, în regia rusului Alexei Mizgirev, desemnat, totodată, şi Cel mai bun regizor.
- Recomandă
- Dimensiune text
- Tipareste
- Comenteaza
- Conversie PDF
Trimite pe:





Spune-ţi părerea!
Nici un mesaj postat până acum