Lucian Bute renunță la bani pentru a se bate cu Carl Froch

Autor: Sorin Breazu

Lucian Bute, campionul mondial la categoria supermijlocie în versiunea IBF, vrea să boxeze împotriva lui Carl Froch cu orice preț, chiar și dacă va trebui să renunțe la o parte din bani.

"Din păcate, postul TV nu are aceeaşi viziune ca şi noi. Vom munci cu sau fără sprijinul televiziunii, chiar dacă vom încasa mai puţini bani. Froch este oponentul pe care îl dorim!", a afirmat Jean Bedard, președintele Interbox, firma care îl impresariază pe gălățean.

Probabil sătul de criticii care îl acuză că nu s-a luptat încă împotriva unui pugilist cu nume, Bute e dispus să renunțe la o parte din contractul cu postul Showtime pentru a se bate cu britanicul Carl Froch, finalistul turneului Super Six.


Partida cu Froch, care a fost trasă pe linie moartă de Showtime din cauza scepticismului postului TV în privința veniturilor rezultate de o confruntare între un român și un britanic în SUA, ar urma să aibă loc pe 14 aprilie. Ambele părți au declarat că își doresc meciul, echipa britanicului făcând și ea declarații similare în urmă cu câteva săptămâni.

Lucian Bute are 31 de ani și este neînvins la profesioniști. Are 30 de victorii, dintre care 24 prin knock-out, palmares care i-a adus și porecla de Mister KO.

Bute a câștigat titlul IBF în urmă cu patru ani și trei luni, când l-a învins pe columbianul Alejandro Berrio. De atunci, românul și-a apărat de 9 ori titlul, însă în fața unor adversari fără prea multă credibilitate în lumea boxului.

De cealaltă parte, Carl Froch, pugilist născut la Nottingham în urmă cu 34 de ani, a pierdut două din cele 30 de partide disputate. Eșecurile au venit în fața danezului Mikkel Kessler, la Copenhaga, și a americanului Andre Ward, în finala Super Six de la Atlantic City. Froch este poreclit Cobra și a avut în palmare titlul WBC.

Taguri:lucian bute, Carl Froch, titlul IBF la categoria supermijlocie

Spune-ţi părerea!

  • alex
    29 ianuarie, 15:01. alex

    Bute il va tavali si pe Froch pe podea,iar atunci se vor gasi din nou gurile rele sa critice ca a ales un adversar la apus de cariera.De parca Hopkins abia devenit campion la 46 de ani ar veni de pe alta planeta.Bute a spus-o chiar el ca Froch a vorbit prea mult si ca nu mai are scapare,iar aici blestematii astia de bani cred eu nu au nici o valoare cand e vorba de respect.Imi aduc aminte cum tot asa dadea Froch din plisc cand deja Joe Calzaghe se retrasese si nu pierdea ocazi sa-l jigneasca.Cine era Calzaghe si cine Froch cred ca stim cu totii.Ei bine Froch,tine-te bine,Calzaghe s-a dus,Bute a ramas si cu el stanga napraznica a lui JC.

  • DIASPORA
    28 ianuarie, 23:46. DIASPORA

    Daca este adevarat, eu nu sunt de acord cu ce vrea Lucian sa faca. Eu l-as sfatui sa asculte managerul sau. El pentru iNTERBOX si pentru Showtime este o "marfa". Sa tina la bani fiindca nu are cine sa-i conteste valoarea sportiva. Ma rog, cine o contesta sa accepte sa urce in ring. Cine nu urca...n-are valoare.
    Boxul trebuie facut dupa reguli. Altfel nu-i box e bataie . Reguli sportive dar si reguli de biz. Platesti pentru spectacol nu pentru bumbaceala.

    Froch are doar de castigat. De ce ar lupta Bute cu el daca sunt probleme cu organizarea ? Ca zice unu' si altul. Chiar si Mosu'. El vorbeste de box. Are dreptul fiindca ,are dreptate,daca nu el atunci CINE . Insa Lucian nu are ce demonstreze pe banii lui. Froch e unul care a pierdut. Daca e sa renunte la bani, Lucian sa-i ceara lui Froch sa vina in Canada. In occident nu faci cadouri dusmanului si nici n-au sens cavalerismele. Vrea sa lupte cu Lucian, sa mearga in Canada don'Froch. Nu-i el, vine altul.

    • . . . . .   ioan
      29 ianuarie, 13:09. . . . . . ioan

      Totusi, sa nu confundam spectacolul si sportul dupa niste reguli cu blaturile si meciurile trucate.


      mare dreptate ai Corcodel ( 28 ianuarie, 14:41. corcodel )
      si Froch intra in curand in categoria celor trecuti de 35 de ani.
      Bute ar face bine sa se grabeasca.
      ii trece si lui viata si pana acum a pierdut vremea.

  • Andy
    28 ianuarie, 21:46. Andy

    Toata lumea vb despre planuri, bani si contracte. Il apreciez pe Bute, dar bine zicea si Doroftei: "Tot vorbiti despre bani. Ati venit la mine sa vorbim despre bani sau despre box?"

  • as
    28 ianuarie, 20:07. as

    Tu dai bataie Lucian

  • muhamad aly
    28 ianuarie, 19:34. muhamad aly

    o sa moara doroftei de ciuda.maniera in care castiga bute meciurile este incomparabila cu cea a lui doroftei.cu alte cuvinte nu mor caii cand vor cainii!!! o adevarata placere sa-l privesti cum boxeaza pe lucian,in timp ce la dorofeti mereu te asteptai sa o incaseze un ko,un bun incasator.

  • maracine
    28 ianuarie, 18:49. maracine

    Froch e mult mai tare ca Bute, parerea mea este ca Bute sa se bata cu Ward.

    • joy division
      28 ianuarie, 20:48. joy division

      Parerea mea , sustinuta si de rezultate , e inversa cu ward ar avea 30% sanse cu Froch peste 50

  • OBSERVATOR
    28 ianuarie, 18:34. OBSERVATOR

    JOS BASESCU,BOC SI GASCA DE HOTI PORTOCALII!
    VREM ALEGERI ANTICIPATE SI SCOATEREA IN ILEGALITATE A PD!
    VREM ARESTAREA PORTOCALIILOR SI DEPORETAREA LOR IN AFARA TARII

    • elev de  gimnaziu
      28 ianuarie, 20:34. elev de gimnaziu

      Basescu este jos , langa si de partea poporului.
      Simpatizantii portocalii sa fie expulzati in SUA si Germania iar cei albastri-socialisti in Corea .
      Ce zici ?

    • ddd
      28 ianuarie, 21:49. ddd

      Bai F-r-a-i-e-r-e!!!Aici se vorbea de sport!!!!!!!

    • alex
      29 ianuarie, 13:46. alex

      Ce ai spune de un joc la manusi sa-ti fac teasta aia cat un dovleac?E usor sa te dai observator,mai greu sa cobori cu picioarele in miezul situatiei.Subscriu,esti fraaaaier bine.

  • kik
    28 ianuarie, 18:03. kik

    Da este mai destept ca boxer dar nu mai inteligent daca intelegi diferenta.Da credd ca esti prea dastept ca dai pa fara tiiii!

  • MYSEBI
    28 ianuarie, 17:51. MYSEBI

    Acesta-i un Om adevarat , un Campion adevarat .!
    Sa vada si romanul ce vede toata planeta :
    BUTE este cel mai bun pugilist al lumii , la ora actuala , indiferent de categorie !

  • kik
    28 ianuarie, 15:57. kik

    Bute e unul din cei mai mari boxeri din lume.

  • kik
    28 ianuarie, 15:53. kik

    Voi stiti box mama dece Andre Ward nu il provoaca!La Carl Froch nu ii dau 6 reprize!Bute ii bate pe toti .eSTE PREA DESTEPT!

    • IONESCU
      28 ianuarie, 16:38. IONESCU

      Mai destept ca tine ???

      • kik
        28 ianuarie, 18:06. kik

        Nu e mai destept ca mine .Siigur

  • sa te kish in freza corcodel
    28 ianuarie, 15:45. sa te kish in freza corcodel

    Auzi corocdel , as vrea sa te vad macar 3 reprize cu cel mai slab adversar pe care la avut Bute si dupa aia sa vad daca mai comentezi.

    Boxul este un business si americanii incearca sa-si promoveze si sa-si umfle negrii lor. Impresarul lui Bute a venit mai tot timpul cu oferte concrete pentru toti . Bute era dispus sa lupte cu Ward si la el acasa in Okeland. Din gura toti sunt tari ca si tine dar cand este vorba de ceva serios/concret (ex : un contract ) o dau cotita , ba ca Bute a luptat numai cu boxeri slabi , ba ca nu merita o lupta etc. Daca Bute este asa slab dc Ward nu accepta o lupta cu el in America si sa-i ia centura si sa faca ceva bani ??!!! .......

    • ionut
      28 ianuarie, 23:44. ionut

      Ei da, in sfarsit unul care intelege pe ce lume traieste/traim. Campionii de box au ca obiectiv sa-si apere cu succes centura cat mai mult, pentru a castiga cat mai multi bani. De asta nu lupta Mayweather cu Pacquiao, pentru ca evita cand unii, cand altii, au interes sa o lungeasca, sunt valorosi amandoi... Daca Ward ar fi sigur ca-l bate pe Lucian ar accepta imediat, ca sa umfle banii si sa-i creasca cota. In rest sunt doar declaratii provocatoare si pompoase peste tot, e o parte din joc si asta. E o industrie, un bizniz.

  • Catalinn
    28 ianuarie, 13:34. Catalinn

    Daca ma intrebati pe mine :-), as opina ca nu se poate, si ca totul nu este decat publicity stunt .... Nu de alta, dar un contract cum are Bute, are niste clauze ferme, din litera caruia nu poate iesi decat cu penalizari serioase, si aici nu e vorba ca boxeaza pe mai putini bani, ci mai trebuie sa si aduca de acasa pt a acoperi penalitatile. Nu cred ca Bute este chiar cretin, unde mai pui ca un meci cu Froch se poate termina si prost pt el ...

    • corcodel
      28 ianuarie, 14:41. corcodel

      coane, pai ce-ai vrea sa zica si el, ca tot e in pauza si niste declaratii belicoase colea nu costa nimic? Bute va iesi la pensie neinvins dupa inca vreo 2-3 meciuri ale "secolului" cu niste moshnegi.
      Oricum, froch asta a boxat destul de penibil in finala cu ward. Un meci cu el, la cei 35 de ani cat face in iulie, deci aproape de pensie si tataie asta, tot n-ar dovedi mare lucru

      • ioan
        28 ianuarie, 18:54. ioan

        mare dreptate ai Corcodel
        si Froch intra in curand in categoria celor trecuti de 35 de ani.
        Bute ar face bine sa se grabeasca.
        ii trece si lui viata si pana acum a pierdut vremea.

    • Rocky
      28 ianuarie, 15:22. Rocky

      Stai jos ca nu esti impresarul lui Bute ! De alde tine pute lumea !

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele