A MURIT NAARGHITA, o vedetă din România a MUZICII INDIENE /VIDEO

Autor: Roxana Roseti

Foarte apreciată interpretă de muzică indiană, Naarghita, a fost găsită moartă aseară în apartamentul ei din centrul Capitalei.

Pe numele real Maria Amarghioalei, cântăreaţa umplea, în anii '60, '70 şi '80,  săli de concerte în Europa, în America şi în Asia, cântînd piese indiene mai bine decât mulţi artişti. Este considerată un fenomen muzical, şi "pionierul" muzicii indiene în România.

Mulţi probabil îşi aduc aminte de evoluţiile spectaculoase ale Naarghitei, în anii 70, la televziunea naţională. Cântece începând cu "O floare şi doi grădinari" ("Ek phool do mali") şi continuănd cu "Prietenul meu, elefantul" ("Chal, chal, mere sathi, mere hathi") sau cu "Viaţa este o călătorie minunată" ("Zindagi ek safar hai suhana").

Pe parcursul performanţelor ei, Naarghita a fost secondată de Orchestra de estradă a Radioteleviziunii, dirijor Sile Dinicu.

Calitate neobişnuită

Nu numai calităţile ei vocale au atras atenţia de-a lungul timpului, ci şi flexibilitatea neobişnuită a mâinilor ei, mai precis a degetelor sale! Iar dansatoarele indiene de mare clasă ating această performanţă numai dacă suportă un tratament special încă de la o vârstă fragedă.

Naarghita s-a născut la Pufeşti (judetul Vrancea), pe 14 ianuarie 1939, iar în întreaga ei carieră a scos discuri semnificative, vândute cu succes în India, dar şi în lume. A studiat la Palatul Pionerilor din Bucureşti (actualul Palat al Copiilor), apoi a intrat în baletul teatrului de revistă "Constantin Tănase", luând în paralel şi lecţii de canto.

Apropierea tinerei Maria Amarghioalei de muzica şi dansurile indiene s-a produs dupa vizionarea filmului "Vagabondul" (1951), film de referinţă în istoria cinematografiei indiene, şi o peliculă foarte apreciată de către publicul românesc la momentul apariţiei sale în cinematografele din România.

În anii 80, Naarghita a dispărut din atenţia publicului, iar mulţi au crezut că a fugit din ţară, alţii că a murit. Naarghita va susţine mai târziu că avea nevoie de reculegere după moartea mamei ei.

Avea proiecte

Naarghita s-a retras de pe scenă la finele anului 1989, după 40 de ani de glorie. În ultimii doi ani însă, ea a reapărut, declarând în cadrul unor emisiuni televizate că îşi doreşte să revină în forţă în lumea muzicii. "Nu regret că m-am retras atunci! Muream dacă mai cântam! E greu să explic ce simţeam...Acum vreau să revin, am cinci proiecte. În India e o altă lume, pe care n-o mai cunosc. Toţi cei care mă ştiau au murit. Am vrut să fac un turneu, dar lumea habar n-are cine a fost Naarghita”, mărturisit Naarghita la un post de televiziune.

Trupul cântăreţei va fi depus azi la cimitirul Bellu.

TOP 3 RECOMANDĂRILE EDITORILOR:

TOP 3 ARTICOLE POPULARE PE EVZ.RO:

ARTICOLE DOCTORUL ZILEI


ARTICOLE ANIMAL ZOO

Stiri realitatea.net
Stiri rtv.net
Stiri doctorulzilei.ro

Spune-ţi părerea!

  • elena ungureanu
    3 martie, 01:22. elena ungureanu

    Nu numai calităţile ei vocale au atras atenţia ,dar si talentul inascut ce a promovato atat in romania cat si in India.Dar,ma intreb :De ce moare omul si ce se intampla cu el dupa moarte.Am citit in Biblie,cartea Eclesiast 9:5 unde spune:„Cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic“.Biblia spune că moartea este un duşman. Ea aseamănă moartea cu un rege care domneşte peste omenire Romani 5:17...Moartea este un adversar foarte puternic, căruia nici un om nu i se poate împotrivi.Dumnezeu sa-si aminteasca de ia in Paradis!!!

  • didina
    27 februarie, 21:37. didina

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace si-n linistea divina. A fost un om deosebit. Nu o poti intelege usor. Puritate, delicatete, discretie, unitate, frumusete, respect pt tainele nevazute ale sufletului omenesc. Un inger, un spirit deosebit venit printre noi. Multumim.

  • Didina
    27 februarie, 21:35. Didina

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace si-n linistea divina. A fost un om deosebit. Nu o poti intelege usor. Puritate, delicatete, discretie, unitate, frumusete, respect pt tainele nevazute ale sufletului omenesc. Un inger, un spirit deosebit venit printre noi. Multumim.

  • Radu
    27 februarie, 20:33. Radu

    A trait discret intr-o lume a cintecelor pe care numai ea o intelege, noi le-am fredonat le-am trait si o parte din noi le-am uitat iar Narghita ne-a parasit discret asa cum a si trait singura intr-o camaruta mica in lumea ei de vis. Dumnezeu sa te odihneasca in pace, Narghita!

  • jeje
    27 februarie, 18:46. jeje

    Dumnezeu sa o odihneasca!
    Imi aduc aminte ca o ascultam cu placere cand eram copil la pick-up:)Tatal meu avea cateva CD-uri (placi) cu ea si eu chiar credeam ca este indianca.

  • popescu
    27 februarie, 17:39. popescu

    Muzica indiana nu are legatura cu maneaua tiganeasca pardon scuzati . Cei drept tiganii pe vremea aia erau in limba dupa filmele indiene .Filmele frumos facute si artistic si tehnic .

  • INDIENII COOL
    27 februarie, 17:36. INDIENII COOL

    CEI MAI COOL INDIENII: DESFAC CAPACUL DE LA STICLA DE PEPSI CU DINTII

  • FAN BASESCU BOC
    27 februarie, 17:28. FAN BASESCU BOC

    DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA .AM VIZIONAT TOATE FILMELE IN CARE A JUCAT ,AM ASCULTAT-O CU MARE PLACERE . A FOST UN BUN MESAGER PENTRU ROMANIA PAREREA MEA .

    • GICU
      5 martie, 15:36. GICU

      Omule care sunt acele multe filme, de care zici tu ca ai vazut multe cu d-na Naarghita...cu cine o confuzi fan Basescu Boc

  • CELE MAI BUNE FILMELE INDIENE
    27 februarie, 17:09. CELE MAI BUNE FILMELE INDIENE

    PRIETENI MEI ELEFANTI
    BAGABONTU
    ARTICOLU 420
    AVARAMU
    INCEKEDANA
    O FLOARE SI DOI GRADINARI

  • DIASPORA
    27 februarie, 16:27. DIASPORA

    Dumnezeu sa o aiba in paza. Frumoasa si talentata.

    Imi pare tare rau...

  • LianaGhiorghioff
    27 februarie, 16:17. LianaGhiorghioff

    Imi pare tare rău.Am văzut-o acum vreun an într-o emisiune duminicală şi mi s-a părut o femeie absolut deosebită.Frumoasă la cei cca 72 de ani, graţioasă. inteligentă. A povestit de inexplicabila ei pasiune pentru muzica indiană, precum şi de anii petrecuţi în India, cu o bursă acordată de Indira Ghandi în faţa căreia cântase.
    O artistă, frumoasă şi delicată. Poate o reîncarnare a vreunei prinţese indiene. S-o odihnească Dumnezeu!

  • jiji
    27 februarie, 15:49. jiji

    Afost un fenomen in sensul bun al cuvantului.Dumnezeu sa o odihneasca in pace.

  • Florinel
    27 februarie, 15:48. Florinel

    e clar, inseamna ca diseara vedem filme indiene la tv.

  • Stela
    27 februarie, 14:56. Stela

    bine ca s-a dus manelista asta precoce, ce ne trebuia noua tiganismele astea indiene ?

    • raspuns
      27 februarie, 15:09. raspuns

      Era romanca, mai bine taci din gura! A fost cu adevarat o vedeta!

    • ioan
      27 februarie, 15:40. ioan

      Mai \"Stela\", ori esti prea mica de ani ori de neuroni. Naarghita a fost un fenomen la vremea ei in lume. O romanca sa cante mei bine decat multe indience, preitena cu cel mai mare actor indian Raj Kapour, nu poate fi numita manelista.In ce priveste originea tiganilor ar trebui sa mai studiezi, daca stii ce e aia.Inca ceva ,la vremea aceea Dej nu se intalnise cu presedintele Indiei, iar Ceausescu dupa mult timp, ea a luat masa de multe ori cu el.

    • Radu
      27 februarie, 15:49. Radu

      @Stela

      Oare nu-ti mai amintesti,
      vorba din batrani lasata?
      din betie te trezesti,
      din PROSTIE niciodata.

    • valy
      27 februarie, 16:09. valy

      esti proasta rau!unde ai vazut tu manele la narghita?

    • valy
      27 februarie, 16:11. valy

      sa-i fie tarana usoara.datorita ei am fost si mai cunoscuti in lume.

    • Mundele Dacul
      27 februarie, 16:36. Mundele Dacul

      Hai sa ne spunem parerea doar in legatura cu ceea ce cunoastem!
      Se vede ca te exprimi in necunostiinta de cauza de aceea esti iertata,probabil ca esti prea tanara.
      Cat despre Narghita ; sa o ajute Tara sa dobandeasca o renastere in tara care va sti s-o aprecieze,mare pacat ca nu a ramas in India.

    • FAN BASESCU BOC
      27 februarie, 17:33. FAN BASESCU BOC

      Faci o mare confuzie intre cantecul indian si ce canta astazi 'manelistii '

  • johny
    27 februarie, 14:23. johny

    CU IA, INAINTE DE 89, A INCEPUT LA TV PROSTUL GUST, SUBCULTURA, MANELISMUL SI BUCURIA COCALARILOR LA TV.....

    • Dead
      27 februarie, 15:11. Dead

      Si cu tine se mentine in viata rasa celor care habar nu au sa scrie dar care dau lectii de morala..Tu vorbesti?!?! \"cu ia\"?!?!?

    • Marinel
      27 februarie, 15:46. Marinel

      Analfabetule!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • alisbax
    27 februarie, 14:15. alisbax

    Ce boceste acest popor dupa tiganisme. O tiganca la fel ca Minune.

    • FAN BASESCU BOC
      27 februarie, 17:35. FAN BASESCU BOC

      Ca sa intelegi cultura lor citeste cel putin pe ELIADE SI INDIA SECRETA ...!!!

      • Schweizerin
        27 februarie, 18:53. Schweizerin

        \"India secreta\" Paul Brunton?
        Este mult mai frumoasa \" India \" lui Mircea Eliade, dupa parerea mea.
        Practic iti vine sa o mai citesti inca o data.
        Multumesc pentru ca ati mentionat aceasta comoara literara!

    • xxx
      27 februarie, 22:24. xxx

      Amice (alisvax ),\"esti idiot\" ! Citat din nea Iancu ...

  • Ioana
    27 februarie, 13:23. Ioana

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace, ascultam cu mare placere cantecele , m-au impresionat mobilitatea degetelor ei, pacat ca s-a stis atat de repede.

    • ciame
      27 februarie, 14:16. ciame

      Banuiesc ca aai toate rahaturile ei cu muzica

  • timi del jaco
    27 februarie, 13:06. timi del jaco

    ha ha ha ha ha :))))))) e buna!

    • timi del jaco
      27 februarie, 13:08. timi del jaco

      chestia cu Covasna si Harghita ha ha ha ha

  • lucas
    27 februarie, 12:57. lucas

    Dumnezeu s-o aiba in paza! S-a prapadit un om deosebit...

    • homal
      27 februarie, 14:18. homal

      Boule, de ce era deosebita manelista?

  • o admiratoare
    27 februarie, 12:48. o admiratoare

    O ascultam cu mare placere .Dumnezeu s-o ierte .

    • prepe
      27 februarie, 14:17. prepe

      esti tampita normal ca o acultai.

      • eu nah
        27 februarie, 14:58. eu nah

        ... si tu esti un bou, normal ca ai pus botu

  • Orwell
    27 februarie, 12:40. Orwell

    Dumnezeu s o ierte si s o odihnasca..
    Era o pata de culoare si exotism in cenusiul comunist.

  • o mamica
    27 februarie, 12:07. o mamica

    Bunul Dumnezeu sa o ierte si sa o primeasca la El! Pentru mine a fost o fiinta foarte frumoasa si desteapta!...

    • Marghita
      27 februarie, 13:00. Marghita

      Mai bine murea Harghita si mai ramaneam doar cu Covasna.

      • Orwell
        27 februarie, 14:05. Orwell

        Surorile siameze mor impreuna ,daca nu pot fi despartite chirurgical..
        Si sunt de fapt 3.
        Pe una ai zauitat -o.

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele