"În urma verificărilor efectuate asupra actelor contabile din perioada 2001-2008, Federaţia Română de Tenis a identificat o serie de suspiciuni privind nereguli financiare. În acest sens, astăzi, 01.02.2012, Federaţia Română de Tenis a sesizat Direcţia Naţională Anticorupţie", se menţionează într-un comunicat dat publicităţii de FRT.
Ilie Năstase, principalul vizat de sesizarea făcută către DNA, a spus că nu ştie despre ce acuzaţii este vorba. "Nasty" a lansat un atac dur la adresa Ruxandrei Dragomir.
În acelaşi timp, fostul sportiv şi-a arătat disponibilitatea de a răspunde întrebărilor puse de procurorii DNA, dacă va fi cazul. "Nu ştiu despre ce e vorba. Dacă mă cheamă DNA-ul, iau un avion privat şi acum vin de la Paris, dar eu nu ştiu nimic despre acest lucru. Sunt mulţi oameni care vor să-mi facă rău, care vor să-mi tăvălească numele, care mă dau în judecată. Domnişoara de la federaţie poate se plictiseşte acolo. Am văzut că a mers la aeroport să-l aştepte pe Horia Tecău, ca şi cum ea ar fi câştigat turneul de la Australian Open", a spus "Nasty", la Realitatea TV.
"Dacă toţi proştii fac acuzaţii la DNA, eu ce pot să spun?", a mai răbufnit Năstase.
"Nasty" a demisionat după ancheta EVZ
În 2008, cotidianul Evenimentul Zilei" a prezentat o anchetă despre sumele "umflate" de bani ce au fost cheltuite pentru organizarea partidei România- Franţa, desfăşurată la Sibiu, în Cupa Davis.
În urma scandalului, Ilie Năstase şi-a prezentat demisia din funcţia de conducere a federaţiei, motivând că nu vrea ca numele său să fie implicat în vreun scandal. Un alt motiv invocat de "Nasty" a fost legat de litigiul pe care l-a avut cu clubul "Voinţa", la mijloc fiind vorba de administrarea unui teren.
7 ani
a condus Ilie Năstase, Federaţia Română de Tenis. Mandatul Ruxandrei Dragomir, actualul preşedinte, a început în 2009
Citiţi şi:








Spune-ţi părerea!
Recent a adresat injurii unei echipe de jurnalisti parca. Tot taran prost si needucat a ramas, la noua clase cat are ce pretentii sa avem?
Ilie a fost un mare campion. Mie, si nu numai, mi-a placut pentru ca era rebel, nu avea reguli de joc sau de viata pe care sa le aplice si sa le respecte dar cu toate aceste reusea sa fie victorios in teren. Era ca si cum aplica alte principii decat cele pe care toti le stiam pentru a trai. Acum se comporta la fel. Acum vad altfel modul de actiune si de viata al lui Nastase. Vad ca este un golan batran care, in numele performantei de odinioara, poate sa jigneasca pe toata lumea in ciuda evidentelor. La evenimentele de la Brasov, cand a fost dovedit ca a bagat mana in bugetul federatiei, a raspuns cu fuga motivand ca el are un nume de aparat. Atunci a inceput sa jigneasca grosolan pe toata lumea si in special pe Ruxandra Dragomir. Acum face la fel desi a recunoscut ca si-a premiat nevasta din banii federatiei. Prin tot ce face Nastase cel batran acum, se distruge imaginea pe care tot el si-a creat-o in trecut. Chiar si in cea ce priveste viata particulara. Un golan tot un golan ramane.
Pai insusi Nastase a recunoscut ca a facut niste inginerii financiare. Adica persoanelor, inclusiv fostei sotii, care aduceau sponsorizari pentru FRT li se dadea 15 la suta din suma respectiva. Ca o fi legal sau nu vor constata concret organele de ancheta. Parerea mea ca nu.
se deduce 15 la suta din suma respectiva , nu li se dadea !
Dragomir ruxandra , ori e proasta ori cretina , sau ambele , pai cum vine dupa 4 ani sa spuna ca Nastase a furat ?! E incredibil , deci a stat 4 ani la conducerea FRT si a constatat ca nu mai are chilotii pe ea ! !!!! Pute urat de tot , acum toata lumea a patentat marca basescu !!!!
Ehe, Ruxandra Dragomir!...
Daca performante ca Nastase nu a avut, cel putin sa se remarce si dumneaei cu ceva.
De cand conduce tenisul a uitat lumea ca prin 1970-80 eram cineva in acest sport.
Nu te lasa doamna Ruxandra, arata-ne ce tare esti!
Si-o merita cu varf si indesat aceasta mazeta!
Increzut, mincinos si xenofob e Nastase asta. Stima pt ce a facut in sport, dar greata de el ca si om.
Dinastia Dragomir trebuie exterminata. Caracatita tipic romaneasca si nepotism de tip nord koreean.