Nicolae Popa este acuzat şi a fost judecat în lipsă pentru delapidare şi complicitate la abuz în serviciu contra intereselor publice.
În 1998, în calitate de director general al SVM GELSOR SA şi-a însuşit din depozit 65.359 actiuni emise de SC INDUSTRIAL EXPORT SA la valoarea de 25.376 lei/acţiune, care aparţineau Sov Invest şi erau administrate de GELSOR SA pe care le-a remis unui intermediar în scopul de a fi vândute Băncii Agricole la un preţ de 765.000 lei/buc., prejudiciul adus băncii fiind de aproximativ 50 miliarde lei vechi.
Vântu regretă arestarea lui Popa
Omul de afaceri Sorin Ovidiu Vîntu a declarat, citat de Mediafax, referindu-se la arestarea lui Nicolae Popa, că îi pare rău, pentru că acesta era prietenul său, fiind victima "manipulării uriaşe" în cazul FNI.
Întrebat ce crede despre arestarea lui Nicolae Popa în acest moment, Sorin Ovidiu Vântu a răspuns: "Era prietenul meu. Evident că îmi pare rău". Vântu a apreciat că Popa a fost victima unei manipulări, calificând drept "o porcărie" contextul în care Popa a fost pus sub învinuire.
"A fost o porcărie. Din nefericire, a căzut victima acestei manipulări uriaşe", a fost replica omului de afaceri la întrebarea referitoare la vinovăţia lui Nicolae Popa, fost membru în Consiliul de Încredere al Sov Invest - societatea de adminstrare a FNI - şi fost director Gelsor, prin care erau realizate tranzacţii cu unităţile de fond.
Complicii lui Popa, cercetaţi de Parchetul General
Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (PICCJ) a constituit un dosar penal în care se fac cercetări cu privire la cei care l-au ajutat pe Nicolae Popa, fostul director Gelsor, să se sustragă executării pedepsei.
Biroul de presă al Ministerului Public a comunicat, pentru Mediafax că, "în baza informaţiilor primite cu privire la arestarea cetăţeanului român Popa Nicolae, la data de2.12.2009, în Indonezia, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a constituit un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de favorizarea infractorului cu privire la persoanele care au ajutat persoana condamnată să se sustragă de la executarea pedepsei".








Spune-ţi părerea!
Nici un mesaj postat până acum