„Le mulţumim tuturor celor din industria de construcţii care au răspuns atât de prompt la apelul nostru. În doar câteva ore, am reuşit să strângem 375 de utilaje în aproape toate judeţele ţării, iar ofertele de ajutor continuă să sosească la sediul ministerului. Patronatele din construcţii, la fel ca federaţiile din turism, au dovedit o solidaritate extraordinară şi au înţeles că utilajele care stau nefolosite în parcări pot ajuta la salvarea vieţii oamenilor atât de greu încercaţi în această iarnă. Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului oferă, în continuare, tot sprijinul său pentru deszăpezirea localităţilor izolate şi pentru livrarea de hrană şi apă sinistraţilor“, a declarat ministrul dezvoltării regionale şi turismului, Cristian Petrescu.
Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului a organizat un comandament de iarnă special pentru a veni în ajutorul persoanelor afectate de căderile masive de zăpadă. Sâmbătă, 11 februarie, MDRT a demarat campania de ajutorare a sinistraţilor şi a făcut apel la reprezentanţii industriei de turism pentru a dona produse alimentare şi bunuri de primă necesitate.
Primul convoi umanitar a fost distribuit chiar sâmbătă după-amiază sinistraţilor din localitatea Săgeata (judeţul Buzău), iar alte convoaie cu ajutoare sunt pe drum. Federaţiile patronale, lucrătorii individuali din turism, reprezentanţii altor companii şi oamenii simpli care doresc, în continuare, să doneze produse, precum şi patronatele din construcţii care pot furniza utilaje pentru deszăpezire sunt rugaţi să contacteze comandamentul de iarnă al MDRT la numărul de urgenţă 0800.86.82.82.







Spune-ţi părerea!
sa puna la dispozitie aceste utilaje pentru ca este foarte mare nevoie de ele..pentru a se putea circula.
Ponta si Antonescu sunt doi mascarici care nu au facut nimic pentru Romania de 20 de ani de cand sunt in politica, nici ca parlamentari, nici ca ministri! Sunt niste oameni care plini de aroganta care nu urmaresc decat interese personale!
Voi merge alaturi de Elena Udrea pana la capat! Elena UDREA este o femeie foarte frumoasa! Femeia asta a facut multe lucruri bune pentru Romania! A promovat tara nostra inclusiv la Casa Regala Britanica, spre invidia multora!
Elena UDREA a atras bani europeni cat nu a atras Tariceanu in toata guvernarea PNL!
Guvernul Boc a luat masuri responsabile care au salvat economia nationala de la colaps! In schimb din partea USL avem parte in fiecare zi numai de populism si aberatii!
Modernizarea turismului romanesc se datoreaza exclusiv Doamnei Elena Udrea, unul dintre cei mai buni ministri postdecembristi pe care i-a avut tara noastra! Avem nevoie de viziune si responsabilitate nu de demagogia usl-ista! Daca s-ar fi aplicat programul de guvernare al USL, Romania ar fi intrat in faliment!
Faptul ca doar in cateva ore sau strans 375 de utilaje este foarte bine
Daca toti am face asa, am fii departe,sa ne ajutam intre noi doar traim in aceeasi tara!
Faptul ca doar in cateva ore sau strans 375 de utilaje este foarte bine!
Foarte bine...multumiri patronatelor din constructii
Este o alegere foarte buna, orice ajutor este bine venit in momente ca astea!
Un lucru foarte bun pentru judetele aflate sub nameti
foarte bine sa le puna la dispozitie..pentru ca la cata zapada este..macar sa faca fata.