Florin Costiniu a fost chemat dimineaţă la DNA pentru audieri fiind suspectat că ar fi intervenit pe lângă colegi judecători de la Secţia de Contencios Administrativ de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru soluţionarea unui dosar în favoarea omului de afaceri Costel Căşuneanu.
Magistratul a părăsit sediul DNA, după o audiere care a durat două ore şi a refuzat să facă declaraţii despre anchetă pe motiv că "mersul urmăririi penale este confidenţial", dar a precizat că a dat o declaraţie procurorilor. Costiniu a spus că nu este învinuit şi a negat speculaţiile care fac referire la intervenţia sa în favoarea unui om de afaceri.
"Nu s-a început urmărirea penală, această fază a anchetei penale este una confidenţială, astfel că eu nu o să vă sporesc ratingul şi nu o să fiu deloc spectaculos. Vreau să spun doar două chestiuni: am fost chemat de procurori să dau o declaraţie şi am dat-o şi doi, am încredere în obiectivitatea şi imparţialitatea procurorilor", a declarat Florin Costiniu. Întrebat dacă îi cunoaşte pe oamenii de afaceri Marius Locic şi Costel Căşuneanu, acesta a răspuns negativ. Florin Costiniu a afirmat, însă că îl cunoaşte pe senatorul PSD Cătălin Voicu dar nu a făcut alte precizări.
Florin Costiniu este soţul preşedintei de onoare a AMR
Florin Costiniu este soţul judecătorului Viorica Costiniu, preşedinte de onoare al Asociaţiei Magistraţilor din România.
Preşedintele secţiei civile şi de proprietate intelectuală a venit la sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie, la ora 9.00, însoţit de avocatul său, Viorel Spânu. În legătură cu senatorul PSD Cătălin Voicu, Costiniu a arătat că îl cunoşte, fără a face alte precizări.
DNA nu a prezentat probe
Florin Costiniu a primit citaţia DNA în cursul zilei de ieri. La audieri acesta a fost însoţit de avocatul Viorel Spânu. Pentru evz.ro, avocatul a declarat: "În primul rând DNA nu procedează corect. Am convenit să nu dăm detalii, dar văd că DNA face comunicate. Costiniu a fost pus sub învinuire, dar nu am văzut nici un fel de probe care să susţină acuzaţiile aduse de procurori. Florin Costiniu a dat o simplă declaraţie, în care a spus care este opinia sa. Nu a fost luată nici o măsură împotriva lui Costiniu. După părerea mea miza acestul dosar este Cătălin Voicu. Despre dosarul lui Căşuneanu, la care DNA face referire în cazul lui Florin Costiniu, pot să spun că este în curs de judecată", a declarat Viorel Spânu.
Avocatul, care l-a însoţit pe Florin Costiniu la DNA, a mai precizat: "Dosarul lui Căşuneanu nu a fost soluţionat. Este un dosar, la contecios-administrativ, în care Costel Căşuneanu a atacat o licitaţie, la care a participat şi pe care a pierdut-o. Deci nu văd unde este fapta", a completat Spânu.
Întrebat dacă a fost informat cu privire la alţi posibili judecători de la Curtea Supremă, care să fi intrat în atenţia DNA, Viorel Sânu a spus că nu are nici un fel de informaţii.
Surse din DNA susţin că procurorii ar putea extinde cercetările faţă de Gabriela Bârsan, preşedintele secţiei Contencios Administrativ şi Fiscal, plecând de la ideea că Florin Costiniu a "intervenit pe lângă colegi de la secţia Contencios, unde se află dosarul lui Căşuneanu".
Opinia şefilor de la CSM şi ÎCCJ: nu comentăm
Preşedintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Virgil Andreieş, şi preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ICCJ), Lidia Bărbulescu, au refuzat să comenteze punerea sub acuzare a judecătorului Florin Costiniu, şeful Secţiei Civile a instanţei supreme, pentru corupţie.
Preşedintele interimar al ICCJ, judecătorul Lidia Bărbulescu, a spus că nu ştie despre ce este vorba şi nu comentează.
La rândul său, judecătorul Virgil Andreieş, a adăugat că indiferent de calitatea persoanei cercetate, orice Parchet şi instanţă din România trebuie să-şi facă treaba.
"În concret, nu doresc să fac afirmaţii referitoare la vreun dosar care se află fie la parchet, fie la instanţă", a spus Andreieş.
Totodată, Andreieş a afirmat că CSM nu a primit vreo sesizare cu privire suspendarea din funcţie a judecătorului Florin Costiniu, o astfel de solicitare formulându-se în momentul punerii în mişcare a acţiunii penale în dosar.
Voicu, senatorul acuzat de DNA
Senatorul PSD Cătălin Voicu este cercetat de procurorii DNA pentru că ar fi pretins şi primit bani de la oameni de afaceri pentru soluţionarea favorabilă a unor cauze civile şi penale aflate pe rolul organelor judiciare. Voicu a fost audiat, vineri, de procurorii anticorupţie care i-au impus interdicţia de a părăsi Capitala, măsură pe care senatorul a contestat-o la instanţa supremă şi care va fi luată în discuţie luni.
În ordonanţa procurorilor prin care senatorului Voicu i s-a interzis să părăsească Capitala, i s-a impus, de asemenea, să nu intre în contact cu mai multe persoane. Potrivit unor surse judiciare, este vorba de mai mulţi membri PSD, un avocat şi mai mulţi judecători de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi Curtea de Apel Bucureşti.
Senatorul PSD Cătălin Voicu a declarat, vineri, că nu are voie să ia legătura cu Viorel Hrebenciuc, Marian Vanghelie şi Dan Ioan Popescu, consilierul PSD Ioan Năstase şi avocatul Cezar Bivolaru.
Omul de afaceri Marius Locic a fost audiat, luni, în dosarul senatorului Voicu. Procurorii anticorupţie au dispus ca Locic să nu poată părăsi Capitala timp de 30 zile.
CITIŢI ŞI:
Cătălin Voicu, consemnat 30 de zile în Bucureşti
„Asfaltatorul” Căşuneanu, la DNA
Cătălin Voicu - garantat de Vanghelie, învinuit de DNA
DNA încalcă procedura faţă de Curtea Supremă, în cazul Voicu
Marius Locic, consemnat de DNA în Bucureşti







Spune-ţi părerea!
Nici un mesaj postat până acum