Această situaţie conferă un nou imbold candidatului moderat favorit Mitt Romney, care a câştigat trei din consultările organizate de la lansarea campaniei, la începutul lunii martie, şi care rămâne totuşi marele favorit, posibilă alternativă la actualul preşedinte democrat Barack Obama.
Miercuri, 08 Februarie 2012. 264 vizualizări, 4 comentarii, 0 voturi
Rick Santorum relansează cursa pentru învestitura republicană. Victorie pentru ultraconservator în trei state
Candidatul ultraconservator Rick Santorum, un catolic practicant și opozant al mariajelor între homosexuali, a bulversat ieri întreaga campanie a alegerilor primare ale republicanilor. El a obţinut victroia în cel puţin două dintre cele trei scrutine republicane organizate în SUA, în perspectiva alegerilor prezidenţiale din noiembrie.
Presa americană proiectează o victorie clară a lui Rick Santorum în Minnesota (nord)
Potrivit rezultatelor preliminare, Rick Santorum a obţinut 45% din sufragii, devansându-i clar pe Ron Paul (27%), pe Mitt Romney (17%) şi pe Newt Gingrich (11%)
În Colorado (vest), unde au fost numărate 30% din buletine, Santorum se plasează primul cu 42% din sufragii, iar Mitt Romney cu 30%.
În Missouri, unde electorii au fost rechemaţi la vot în următoarele săptămâni, Santorum a obţinut la scrutinul intern 55% din sufragii, Mitt Romney 25%, iar Newt Gingrich nu s-a înscris.
- Recomandă
- Dimensiune text
- Tipareste
- Comenteaza
- Conversie PDF
Trimite pe:








Spune-ţi părerea!
deci in mare astea sunt statele cu cei mai multi redneci?
hop si bula...
Nu, probabil ca astea sint statele cu mai putin tembeli...
Ba ma lasi, nu s-a vorbit deloc de el in ultima vreme, decat de Romney sau Gingrich si totusi i-a rupt in doua :))