Potrivit lui Alexandru Pricop, managing partner în cadrul Coldwell Banker Affiliates of Romania, "sunt căutate, în special, proprietăţile cu două camere, cu o suprafaţă utilă cuprinsă între 50 şi 55 de metri pătraţi".
Mai mult spaţiu în casele pe care ni le ridicăm singuri
Deşi în privinţa apartamentelor cumpărate la cheie românii se limitează la spaţiu şi număr de camere, atunci când îşi proiectează singuri casa, tind să opteze pentru o suprafaţă mai mare decât în 2008, arată datele Institutului Naţional de Statistică.
Potrivit sursei citate, suprafaţa medie a unei locuinţe care a primit autorizaţie de construire în primele nouă luni ale acestui an, se ridică la aproape 139 de metri pătraţi construiţi, cu circa 11% mai mult faţă de 2008.
Potrivit indicelui imobiliare.ro, octombrie a fost luna când preţurile locuinţelor s-au redus cel mai mult în acest an. Preţul mediu cerut pentru apartamentele vechi şi noi în Capitală a scăzut cu aproximativ 2% în octombrie faţă de septembrie, până la 1.101 euro, respectiv 1.378 euro.
Tendinţa de corecţie a preţurilor se va menţine şi în perioada următoare, potrivit unui raport realizat de firma de consultanţă imobiliară Jones Lang LaSalle (JLL).
Miercuri, 09 Noiembrie 2011. 734 vizualizări, 5 comentarii, 0 voturi
Românii, limitaţi la spaţiu de preţurile mari
Românii preferă apartamentele cu două camere şi garsonierele nu pentru că nu şi-ar dori mai mult spaţiu, ci pentru că preţurile locuinţelor cu trei sau patru camere sunt prea mari pentru cei care mai sunt dispuşi să acceseze un credit pentru a deveni din chiriaşi proprietari.
Astfel, un apartament vechi cu trei camere din Capitală costă peste 55.000 de euro, în timp ce cele situate în ansambluri rezidenţiale noi ajung să coste de la 77.000 de euro în sus.
Condiţiile actuale de piaţă şi cererea tot mai mare pentru garsoniere şi apartamentele cu două camere i-au determinat pe mai mulţi dezvoltatori să transforme apartamentele cu trei sau patru camere în locuinţe cu două camere sau garsoniere. Acestă decizie a fost luată recent şi de dezvoltatorul proiectului City Lights Pipera, situat între Pipera şi Colentina.
- Recomandă
- Dimensiune text
- Tipareste
- Comenteaza
- Conversie PDF
Trimite pe:



Spune-ţi părerea!
cat veti cita din borfasii de la imobiliare.ro n-aveti nicio credibilitate, toata lumea stie cine-s borfasii aia si ce foame au de advertoriale de-astea care sa demonstreze ca-i mai mai baga si pe ei cineva in seama si ca piata nu s-a prabusit ci \"scade\" sau stationeaza, lol. doar in visele lor de borfasi metrul patrat mai poate ajunge la 1000 de coco, mai ales daca-i din epoca de piatra bordeiul. in realitate nici alea noi nu se vand cu mai mult de 600 euro mp. vandutilor!
Cauta orice locatie pe Condo.com ex:Berlin Germania 1 cam. 16.000E, S.U.A Washington D.C 1 cam. 22.000$ constructie 2005 !
VINDETI/INCHIRIAZATI locuinta direct la CUMPARATOR !!!Publicati GRATUIT anuntul imobiliar pe W WW.IMONLINE.RO
Good Game !
Game Over !
Well Played !
Nu vad rosturile articolelor din imobiliare in conditiile in care piate o sa continue pe trendul asta descendent inca 12 luni
Criza cuprinde Italia, sfarsitul crizei este departe. La fel si revenirea imobiliarelor. Restul sunt doar vorbe in gol si articole inutile
rumanii cumpara case la preturi mult mai mari decat fac cutiile de chibrituri care sunt pe piatza