SE ÎNTÂMPLĂ DEJA: Prima ţară din UE care îşi va pierde suveranitatea

Autor: Raluca Florescu

Guvernul german vrea ca Grecia să cedeze unui comisar european suveranitatea asupra deciziilor privind taxele şi cheltuielile publice, pentru ca ţara să poată accesa astfel un al doilea pachet de sprijin financiar, în valoare de 130 de miliarde de euro, potrivit copiei unui document, obţinută de Financial Times.

Prin această măsură, care ar reprezenta exercitarea unui control fără precedent al Uniunii Europene asupra unui stat membru, noul comisar ar putea avea drept de veto asupra deciziilor grecilor, dacă acestea nu sunt în linie cu ţintele fixate de creditorii internaţionali.

Noul administrator, care va fi numit de miniştri de finanţe din zona euro, ar avea responsabilitatea de a controla toată structura de chetuieli a guvernului grec.


"Consolidarea bugetară trebuie pusă sub un control strict", scrie în propunere. "Luând în calcul evoluţia dezamăgitoare din ultimul timp, Grecia trebuie să accepte împărţirea controlului cu oficialii europeni, pentru o anumită perioadă", mai scrie în document.

Papademos nu a făcut progrese

Atena va fi totodată obligată să adopte o lege prin care să coreleze veniturile bugetare cu serviciul datoriei. Planul Germaniei, care a circulat vineri după-amiaza printre miniştri de finanţe din zona euro care au constituit aşa numitul "comitet de lucru din zona euro", pune în evidenţă lipsa de încredere care există acum între Grecia şi creditorii săi, scrie Financial Times.

În ciuda numirii economistului Lucas Papademos, un technocrat, în fruntea guvernului elen, în noiembrie, atitudinea faţă de Grecia a continuat să se înrăutăţească la nivelul UE. Oficialii europeni spun chiar că reforma sectorului public a înregistrat un progres prea firav în timpul lui Papademos.

Un oficial al guvernului elen a spus că Grecia nu a luat cunoştinţă de noul plan şi că nu poate comenta. Totodată, un oficial al ministerului german de finanţe a refuzat să comenteze planul.

Grecii nu vor implicarea UE

Electoratul grec a protestat deja în legătură cu încercările UE de a supraveghea implementarea reformei. Horst Reichenbach, oficialul UE de origine germană care are misiunea de a supraveghea implementarea reformelor în Grecia, a fost prezentat de presa elenă în uniformă militară, în cadrul vizitei sale în Grecia, anul trecut.

Conform noului plan al Germaniei, guvernului de la Atena i se va permite să funcţioneze în condiţii normale doar după ce se va ocupa de datorii. Dacă o asemenea măsură va fi adoptată, scrie în proiectul citat, atunci pieţele financiare şi alţi creditori vor fi siguri că Grecia nu va intra în incapacitate de plată.

"Dacă viitoarea tranşă de împrumut nu i se acordă, atunci Grecia nu îşi va putea ameninţa creditorii cu falimentul, ci va trebui să accepte reducerea cheltuielilor primare", mai scrie în document.

Taguri:greci, criza din grecia, UE, Germania, buget

Spune-ţi părerea!

  • Mirinica
    28 ianuarie, 18:05. Mirinica

    Grecia nu a avut si nici nu are ce cauta in ZONA EURO(in acest caz ma refer la valuta,bani). La fel nici Romania nu are ce cauta in aceasta ZONA EURO. Avem DATORII de 94 MILIARDE DE EURO, la banci internationale europene. Nu avem in tara: INFRASTRUCTURA (SOSELE,AUTOSTRAZI, CFR), SISTEMUL SANATATII este la PAMANT, AGRICULTURA NOASTRA ROMANEASCA este ca ACUM 70 de ani de zile(cand bunicul meu avea 50 ha teren arabil, lucrat -vorbesc de Ardeal, si firma de reparat utilaje AGRICOLE. FOARTE bine ce spune GERMANIA. GRECIA TREBUIE SUPRAVEGHEATA, pentru plata datoriilor. BANII CETATENILOR GERMANI, de PENSII,ASIGURARI DE VIATA, etc. sunt la ora ACTUALA SIGURI. In cazul in care GRECIA tot DORESTE SA TRAIASCA pe PICIOR MARE, banii acestor CETATENI GERMANI sunt dusi. SA NU UITAM CA IN GRECIA CORUPTIA ESTE LA FEL DE MARE ca IN TARA NOASTRA. Ma intreb unde sunt INVESTITE cele 94 MILIARDE EURO la NOI IN TARA?

    • laurentiu
      28 ianuarie, 18:25. laurentiu

      74 de miliarde sunt datorii private (firme plus persoane fizice). Din restul de 20 de miliarde circa jumatate sunt la BNR in rezerva bugetara a statului si care intre timp i-a rulat pe pietele internationale.
      Nu mai credeti tot ce se spune la televizor.

      • esti manipulat portocaliule
        28 ianuarie, 19:06. esti manipulat portocaliule

        Rezeva BNR a fost facuta de romanii care trimit bani acasa,asa ca nu mai pune botul la minciunile partidului de la putere.

        • k.o.
          28 ianuarie, 22:57. k.o.

          Rezerva BNR s-a rotunjit şi stabilizat cu bani de la FMI, avem marja de siguranţă pentru mentinerea cursului şi nu numai.
          Banii trimişi de românii din străinătate au ajuns la destinatari, astfel ajutând economia, piaţa de capital, consumul...

  • Tinu
    28 ianuarie, 17:56. Tinu

    Poate da Dumnezeu sa ne pasca si pe noi un noroc din asta , macar la justitie si finante sa avem comitet european decizional , asta ar fi ultima sansa . Suveranitatea e dusmanul cel mai mare al romanilor, noua nici sub dominatie straina nu ni se faceau atatea nedreptati si atatea taxe cat avem cu guvernantii nostii din popor.

  • Un neamt
    28 ianuarie, 17:41. Un neamt

    Din ce in ce mai multe voci din politica germana contesta ajutorul acordat Greciei, nu pe motiv ca nu l-ar da, motivul este Grecia in sine si guvernul ei care nu are capacitatea implemantarii masurilor necesare. De bogatii tarii nu s-a atins nimeni, cele 2000 de familii putrede de bogate care nu participa cu absolut nimic la depasirea crizei. Averile lor de miliarde facute in zeci de ani sub obladuirea unei guvernari corupte si in cardasie cu ele ar putea corect impozitate diminua considerabil muntele de datorii. Ieri bancile externe creditoare s-au inteles sa renunte la 70 % din datoriile fata de Grecia, ce vor mai mult ?
    Da, este absoluta nevoie ca finantele grecesti sa treaca sub control european precum si implementarea masurilor fiscale necesare. Nu stiu in ce masura va reusii si acest demers fiind cunoscuta reticienta greceasca fata de masuri iar daca incercarile nu vor fi incununate de succes ca masura finala, Grecia trebuie exclusa din zona euro. Poate doar atunci cand drahma lor nu va valora nici cat o ceapa degerata ei vor intelege si vor recurge la masurile necesare.

  • calendele grecesti
    28 ianuarie, 17:16. calendele grecesti

    francii si alemanii uita ca au de-a face cu cei mai vechi smecheri din lume...
    sa nu crezi in greci nici cand accepta daruri;)

  • Maria
    28 ianuarie, 17:08. Maria

    Da si?
    Care e problema?
    S-a dovedit ca de 30 de ani Grecia traieste pe datorie.
    A ajuns acum sa nu-si mai poata plati acele datorii.
    UE propune masuri de rezolvare a crizei.
    Grecia e libera sa decida daca e de acord sau nu, cu acele masuri.
    daca nu sunt de acord, sa fie sanatosi.
    sa se intoarca la drahma lor sa-si plateasca datoriile de cateva sute de miliarde, in 50 de ani si gata balciul.
    E alegerea lor.
    daca vor, bine, daca nu, iar bine.
    Nu poti sa ai un trai ca in Germania sau Franta dar totodata sa te ghidezi dupa legile grecesti.
    Ori la bal ori la spital.
    Si daca Grecia chiar renunta la moneda euro, ce mare circ?
    O sa renunte si gata.
    Ca doar n-ao sa dispara Germania si Franta, Italia sau Spania, Romania sau Austria de pe fata pamantului pt ca grecii o sa renunte la euro.
    Se face prea mult scandal pe aceasta tema.
    Asa cum am spus, decizia e in mana grecilor.
    Daca ei vor cu UE e bine.
    Daca nu vor cu UE, iar bine.
    NU i-a obligat nimeni sa intre in UE si nimeni nu-i va forta sa plece din UE.,
    Sa faca asa cum doresc si asa cum cred ei de cuviinta.

    Punct!

    • Q
      28 ianuarie, 17:32. Q

      Ai luat bani imprumut si trebuie sa-i dai inapoi. Punct.

      • perpesicius
        31 ianuarie, 19:48. perpesicius

        Grecia a scos Bonduri(Obligatiuni) la vanzare pe piata....Pe o piata libera.....Unii (Banci franceze si germane) le-au cumparat... Nu i-a obligat nimeni sa faca aceea achizitie....S-a dovedit a fi in pierdere....Asa CUM S-A DOVEDIT a fi in pierdere si investitiile imobiliare din Romania ultimilor ani....Cine este de vina? Numai cei care au vandut? Dar cei care au facut BUSSINES-ul nu au nici o vina? Pe o piata mai poti si pierde, nu-i asa....

    • Gabriel
      28 ianuarie, 17:33. Gabriel

      Maria,un comentariu foarte real si pertinent.

      • Q
        28 ianuarie, 18:02. Q

        Din pacate nu sunt de acord. Cineva trebuie sa plateasca. Cei care au cumparat bonduri - actiuni emise de statul grec trebuie sa-si recupereze banii. O plata foarte mare este scadenta la 20 Martie ac. - daca nu o platesc intra in faliment. Germania si alte state UE nu vor sa acorde mai multi bani greciei pentru ca nu mai au incredere in ei, in doi ani nu au implementat mai nimic din ceea ce au semnat. Sunt destui care considera ca cerintele UE de crestere a taxelor nu este suficient iar economia greciei se afla intr-o stare de necompetitivitate cronica. Prin urmare nu au cum sa plateasca. Daca ai investitii stii ca pentru bonduri exista de asemenea asigurare - credit default swap (CDS) care este vandut in mare parte de bancile altor state ale UE. Prin urmare daca grecii nu platesc, investitorii vor merge dupa cei care au oferit asigurarea (in special banci Franceze si Germane). Si acuma - de ce trebuie sa plateasca altii datoria grecilor? In concluzie, cam asta este motivul pentru care se incearca mentinerea greciei in UE. Daca bancile UE platesc CDS-ul greciei, cei care au bonduri de la Italia, Spania, Portugalia, Irlanda vor merge sa-si incaseze banii de la asigurator (alte banci UE). Simplificat, cam asta este.

      • Q
        28 ianuarie, 18:16. Q

        Eu nu as gira un imprumut la banca pt Maria, m-ar lasa sa-l platesc eu. (Da si? Care e problema?)

    • liviu
      28 ianuarie, 18:42. liviu

      Cam AI dreptate. Acolo o sa ajungem si noi dupa alegerile din toamna.

    • perpesicius
      31 ianuarie, 19:40. perpesicius

      Cu Grecia se experimenteaza modelul de instaurarea a statelor unite ale europei....Dar nu o sa le mearga... Imnul national al Grecia se intituleaza Imnul Libertatii...

  • Dinu
    28 ianuarie, 15:59. Dinu

    Nu mai agitati lumea, este vorba ca un stat sa cedeze temporal comunitiatii UE sa le conduca taxele si cheltuielile publice, nu inseamna ca-i face pasalac. Asta ca o solutie pt. incapacitatea grecilor sa se administreze singuri la acest capitol, in plus UE ar fi incantata sa nu fi \"donat\" sumele fabuloase de bani grecilor, bani nemeritati luati din truda altor muncitori mai harnici. Nici macar nu este o afacere, pur si simplu o durere de pt. UE cu un memebru putin mai cretin.

    Sincer vorbind, si romanul de rand ar avea de castigat daca cheltuielile lui Oprescu s-ar aproba la Berlin.

  • alushulea
    28 ianuarie, 15:35. alushulea

    PRIN ANII '80 LA ATENA SE FACEA RECLAMA ( PE TRAMVAIE ) LA MAREA ENCICLOPEDIE SOVIETICA ... ACUM CONSTITUTIA LOR GARANTEAZA PE VIATA LOCUL DE MUNCA LA STAT .. AU AVUT MARXISTI -RUSOFILI IN GUVERN .. LE-AU PROMIS 16 SALARII PE AN CA SA-I ALEAGA ..ACUM TRAG ..

  • adrian andercau
    28 ianuarie, 15:26. adrian andercau

    nu-i satana sau alti rautaciosi imaginari de vina. explicatia este mult mai simpla si n-are nici o conotatie oculta, nu sionisti, nu protocoale la torornto, nu americani rai. explicatia este asta: lenea, smecheria, incompetenta, aroganta, fitzele, lipsa educatiei financiare, indisciplina etc. toate \"averile\" astea le-am avut si noi si grecii dinainte de a se naste eminescu si creanga care s-au luat de cap si si-au expus durerea in operele lor. washingtonul, evreii si alti vinovati de serviciu nu existau pe vremea cand boierii se sapau cu pasiune si mergeau la istambul la fel cum baronii locali actuali se duc la bucuresti. incetati sa cautati vinovati peste tot si uita-ti-va in oglinda putin.

    • Ioan
      28 ianuarie, 15:50. Ioan

      Ah ce spiritual ai fost! Nici nu ma mai pot kk normal dupa ce-am citit sublima ta invitatie la introspectie optica ...

    • An
      28 ianuarie, 15:57. An

      Ai spus bine... doar ca unii se simt atinsi de cuvinetele tale. De exemplu:Ioan

    • Gigi
      29 ianuarie, 06:52. Gigi

      Ai pus punctul pe i.

  • marin
    28 ianuarie, 15:19. marin

    Cit de curind as vrea sa isi piarda si Romania suveranitatea ! As vrea ca romania sa fie condusa de cei de la Paris si Berlin nu de cei de la Bucuresti care sunt cu toti fosti mari comunisti si securisti care se gindesc doar la matul lor

    • Ioan
      28 ianuarie, 15:42. Ioan

      Vai di sufletu' tau, 9/10 din politicienii/administratia din Paris si 5/10 din cei de la Berlin sunt comunisti!
      Mai departe Franta este putreda, abia mai salveaza aparentele un timp. Iar de la Berlin nu te-ar conduce nimeni pentru binele tau, ci ai fi tratat ca o vaca de muls si punct.
      Nu stii ce vorbesti bai nene. Noi avem sa ne facem curat la noi in ograda, NU sa umblam pe la altii sa le cerem sa ne puna capastru.

      Grecii sa plateasca pentru lene si hotuie, punct.

      • marina
        28 ianuarie, 16:17. marina

        Hai ca esti chiar idiot, du-te-n m-rtii ma-tii de oligofren portocaliu.

        • Ioan
          28 ianuarie, 16:58. Ioan

          Si eu te iubesc la fel de mult. Marsch inapoi in linie!

        • matraguna
          28 ianuarie, 17:43. matraguna

          Eu zic ca-i mai degraba rosu pesedist

      • kobra
        28 ianuarie, 17:59. kobra

        Hehe, daca credeti ca ne luptam cu o minte omeneasca, v ati inselat. lupta se da cu puterile intunericului,..ei au pus pe stapinire pe sufletele celor care conduc lumea spre APOCALIPSA, cu pasi repezi. Raul exista de cind e lumea, dar asa de amplificat nu a fost niciodata. Nu i armonie intre oamnei , nimic bun nu este posibil.

    • boby
      28 ianuarie, 17:34. boby

      Ce naiv esti. Tu crezi ca cei de la Paris sau Berlin te vor conduce in interesul tau. Stai linistit, ei te vor conduce sa le fie bine in primul rand tarilor lor.

      • lll
        28 ianuarie, 17:36. lll

        adevarat graiesti!!!! tre sa fii super naivi sa crezi c nemtii sau francezii iti vor binele.

    • garcea
      28 ianuarie, 18:39. garcea

      Berlin: poate-ar fi mai bine...
      Paris: ai innebunit? aia sunt mai comunisti decat ai nostrii!!

  • Costica
    28 ianuarie, 15:12. Costica

    In Grecia, la presiunea strazii s-a schimbat guvernul si rezultatul este ca tara isi pierde suveranitatea fiscala.In Spania si Italia, s-au schimbat deasemenea, guvernele, (ex. pemanente date de USL) si rezultatul este retrogradarea economica a acestor tari. Ce este de facut, in afara de \"dati-va voi la o parte sa ma asez eu\" ?

  • SE ÎNTÂMPLĂ DEJA:  SINTETI  PR.OSTI  de MURITI
    28 ianuarie, 15:09. SE ÎNTÂMPLĂ DEJA: SINTETI PR.OSTI de MURITI

    .................

  • adrian
    28 ianuarie, 15:06. adrian

    Asta este Imperiul Roman.....Acesta este scopul U.E. de a cuceri pe toate planurile fiecare tara din Europa si nu numai....America si U.E conduc spre implinirea unui plan satanic de a conduce intreaga lume ....Nu-i de mirare ca chiar si Papa Benedict a vorbit despre necesitatea unui Guvern mondial si a unei Noi ordine globale....Satana isi vede nestingherit de planul sau diabolic , fiecare guvern promite bunastarea fiecarui om , marile puteri se inarmeaza tot mai mult ,saracia se accentuiaza , valorile morale dispar ,se inmultesc crimele si sinuciderile, nesiguranta in familii scade , copii sunt expusii tot mai mult sexului si drogurilor , valorile crestine nu mai sunt practicate de catre cei mai multi , tot mai mult control al fiecarui om .....in timp ce toate acestea se desfasoara intr-un ritm galopant ma-ntreb : CRESTINII CE FAC ? Mai iubim ziua venirii Domnului Isus ? O mai asteptam cum asteapata strajerul dimineata ? Il mai dorim pe Domnul Isus cum doreste un cerb izvorul de apa ? Grabim ziua venirii MAntuitorului nostru printr-o purtare sfanta si evlaviooasa ,traind in mijlocul \"acestui neam ticalos \" ca fii ai luminii ?

  • UNUL
    28 ianuarie, 15:06. UNUL

    MAI BINE S/AR FACE ASA SI IN CONTUL ROMANIEI ASA E CEL MAI BINE PTR POPULATIE....ATUNCI HANDICAPATII DE LA GUVERN AR INGHITI PUMNUL

    • Ioan
      28 ianuarie, 15:44. Ioan

      Nu bai, politicienii incompetenti sa fie luati la pumni!

  • emil
    28 ianuarie, 14:45. emil

    ... satana lucreaza pe toate planurile ! ...

    • maria
      28 ianuarie, 18:26. maria

      il vedem zilnic pe satana si acolitii lui la antena 3.A iesit la manipulari si in strada,ce mai vreti?

  • mouse
    28 ianuarie, 14:43. mouse

    Bravo,hai noroc si la mai mare,in curand Romania!

    • has
      28 ianuarie, 14:48. has

      Bai 'soricelule' vom ajunge in situatia Greciei de indata ce USL va ajunge la putere...

      • Anti
        28 ianuarie, 15:08. Anti

        Atunci eu ii votez...ca sa ne preia si pe noi nemtii ca, cu ce politicieni si experti avem prin structurile statului o kkam artistic de tot...Stii ca in bancul ala e faza...cica cum scapa Romania de toate belelele....declara razboi contra SUA si apoi se preda...

    • Agaliu
      28 ianuarie, 15:07. Agaliu

      Oare de ce nu da norocul asta peste Romania cat mai curand?

      • Ioan
        28 ianuarie, 15:45. Ioan

        Cretinii / leprosii morali au idei bizare despre noroc ...

    • valentin
      28 ianuarie, 15:19. valentin

      daca ajungem in situatia greciei inseamna ca le pasa de noi,ma tem ca nici faliment nu stim sa intram.

      • Ioan
        28 ianuarie, 15:46. Ioan

        Da sa-ti dai singur o pereche de palme stii?

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele