Microsoft pierde teren, graţie CE

Numărul utilizatorilor aplicaţiei Internet Explorer a început să scadă.

Ca urmare a intervenţiei Comisiei Europene (CE), Microsoft le-a facilitat utilizatorilor Windows accesul la softuri produse de competitori. Astfel, aceştia pot folosi şi alte programe pentru a naviga pe internet şi nu doar Internet Explorer.

În aceste condiţii, cota de piaţă a browserului a început să scadă pe pieţele europene, cum sunt Marea Britania, Franţa sau Italia.


Competitorul european Opera, dezvoltat de o companie norvegiană, a înregistrat dublarea numărului de descărcări în Europa după apariţia ferestrei de alegere, consemnând triplarea traficului în Italia, Spania şi Polonia.

Încurajaţi de aceste rezultate, producătorii de soft din UE vor să ceară forurilor de la Bruxelles să preseze Microsoft să ofere mai multă vizibilitate softurilor care nu se bucură de multă popularitate.

Spune-ţi părerea!

  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele