Actualizat

Kaczynski, pentru ultima oară la palatul prezidenţial

Autor: Cristina Botezatu

Corpul neînsufleţit al preşedintelui polonez Lech Kaczynski a fost depus, în sunet de clopote, la capela din palatul prezidenţial, în jurul orei 18.00 (ora României). Aici a fost aşteptat de mii de polonezi, care doreau să-i aducă un ultim omagiu.

Trupul fostului preşedinte a ajuns acasă, în urmă cu aproape două ore, cu avionul militar Casa. La aeroportul din Varşovia, Lech Kaczynski a fost aşteptat de fiica sa, Marta, de fratele său geamăn, Jaroslaw Kaczynski şi premierul polonez Donald Tusk.

Maria Kaczynski, neidentificată

Preşedintele polonez a ajuns însă singur acasă. Trupul soţiei nu a fost încă identificat, acesta fiind motivul pentru care nu a fost încă repatriat, anunţă Preşedinţia Poloniei, citată de AFP.

MULTIMEDIA

Îmbrăţişare istorică la locul catastrofei

VIDEO evz.roVezi mai multe

Îmbrăţişare istorică la locul catastrofei

Premierul rus Vladimir Putin îl consolează pe omologul său polonez, Donald Tusk, la locul producerii tragediei care a cutremurat Polonia.

La plecarea din Smolensk, a fost organizată o ceremonie la care a luat parte şi premierul rus Vladimir Putin.

Începând cel mai probabil din acestă seară, polonezii îi vor putea aduce un omagiu preşedintelui.

Rudele victimelor tragediei aviatice de la Smolensk sunt aşteptate astăzi la Moscova pentru a identifica trupurile neînsufleţite ale apropiaţilor. Autorităţile moscovite au dat asigurări că le vor spijini şi vor pune la dispoziţie translatori, asistenţă pshologică, cazare şi transport, scrie AFP.

Familiile celor 96 de morţi vor fi aşteptate în aeroporturi sau în gări şi transportate către hoteluri.

Potrivit şefului adjunct al comisiei de ancheta a Rusiei, Vasili Piskarev, 24 de trupuri au fost identificate deja. Printre acestea se numără cel al preşedintelui polonez, identificat chiar de fratele geamăn al şefului de stat.

Toate trupurile celor aflaţi în aeronava care s-a prăbuşi ieri dimineaţă în apropiere de Smolensk, printre care şeful Statului Major şi mai mulţi comandanţi ai armatei, dar şi preşedintele Băncii Naţionale poloneze, vicepreşedinţi ai Parlamentului şi miniştri-adjuncţi, au fost transportate ieri la Moscova. Mai puţin cel al preşedintelui Kaczynski.

Jaroslaw Kaczynski, fratele geamăn al şefului statului, a ajuns aseară la locul accidentului, împreună cu premierul polonez, Donald Tusk. Cei doi s-au întâlnit cu premierul rus, Vladimir Putin, care conduce comisia de anchetă asupra accidentului.

"Îmbrăţişare istorică", scrie presa internaţională despre momentul în care premierul rus l-a consolat pe cel polonez.


Fiica preşedintelui defunct, Marta

Jaroslaw Kaczynski, la căpătâiul fratelui geamăn
Fotografii: REUTERS

Avionul nu avea probleme tehnice

Cutiile negre ale avionului prezidenţial au fost trimise unui laborator al comitetului interguvernamental al aviaţiei, MAK, un organism cu sediul la Moscova, a precizat ministerul rus al Transporturilor. Prima concluzie a experţilor a fost că aeronava prezidenţială Tupolev-154 nu avea probleme tehnice. Citiţi mai multe despre anchetă aici.

Taguri:Polonia, tragedie in polonia

Spune-ţi părerea!

  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele