Undă verde pentru chiriaşii ANL care vor să-şi cumpere locuinţele

Chiriaşii ANL vor putea cumpăra locuinţele în care locuiesc, după cel puţin un an de la îmcheiera contractului de închiriere.

Anunţată de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului, OUG 14/2010 care modifică Legea Agenţiei Naţionale pentru Locuinţe (ANL) a fost aprobată de senatori cu 66 de voturi 'pentru', un singur vot fiind împotrivă, informează Agerpres.

Preţul locuinţelor va fi stabilit de ANL şi va fi calculat în funcţie de valoarea de înlocuire pe metru pătrat, multiplicată cu suprafaţa construită efectivă, inclusiv cotele indivize, diminuată cu amortizarea calculată de la data punerii în funcţiune a locuinţei până la data vânzării acesteia.


Valoarea de înlocuire pe metru pătrat se stabileşte anual prin ordin al ministrului Dezvoltării Regionale şi Turismului.

La valoarea de vânzare calculată se adaugă comisionul de până la 1% al unităţii prin care se efectuează vânzare.


Taguri:anl, chiriasi anl, credit pentru locuinte, prima casa

Spune-ţi părerea!

  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele