LIGA I. Dinamo a fost UMULITĂ în deplasarea de la Gaz Metan Mediaș. Ioan Andone explică: „Am fost relaxați”

Gaz Metan Mediaș s-a impus categoric, scor 4-0, în confruntarea disputată, luni, pe teren propriu, cu Dinamo, în ultimul meci al rundei a Ligii I.

Venită la Mediaș după un succes extrem de important, în derbyul cu Steaua (scor 3-1), Dinamo a fost umilită de cei de la Gaz Metan, în ultima partidă a rundei a 19-a. Ardelenii s-au impus cu scorul de 4-0, datorită „dublei” lui Llullaku, cel care a transformat două lovituri d ela 11 metri, în minutele 31 și 90, dar și reușitelor lui Mircea Axente, din minutele 77 și 81. La faza primului gol, „centralul” Alexandru Tudor a arătat în mod eronat punctul cu var, în urma unui fault petrecut la marginea careului mare.

Ioan Andone, antrenorul echipei Dinamo, a remarcat că oamenii săi au intrat relaxați pe teren. „Înainte de a se da penalty am greșit la mingea a doua. Tudor a mai avut o greșeală împotriva noastră și la meciul cu Chiajna. Dar acum nu avem nicio scuză. Dai 3 goluri Stelei și nu ești în stare să dai un gol la Mediaș. Am fost relaxați! Ne-am creat ocazii, dar îți trebuie un pic de spirit de sacrificiu să dai gol. Am ajuns să facem cel mai prost rezultat din acest an. Poate puteam să risc. Am încercat cu Nistor, Hanca și May. Am avut posesia, dar în faza defensivă s-au văzut slăbiciunile. Eu am încredere că ne vom califica în play-off. E un rezultat rușinos pentru noi indiferent dacă i-a ajutat Tudor sau nu", a spus Andone la Digi Sport.