Echipa feminină de gimnastică a României a cucerit „Cupa Novara”

Lotul femimin de gimnastică al României a terminat, ieri, pe primul loc în concursul de gimnastică artistică „Coppa Novara”, din Italia.

Competiția din Peninsulă a fost ultima verificare a națiunilor înainte de Campionatul Mondial de la Glasgow, ce se va desfășura în perioada 23 octombrie - 1 noiembrie.  Astfel, medalia de aur a fost câștigată de echipa României, care a încheiat concursul din „Palazzetto del Terdopio” cu un punctaj de 226.500 puncte, urmată de Italia, cu 225.150, Belgia - 218.500 şi Spania - 211.200. România a fost reprezentată de gimanstele Larisa Iordache, Diana Bulimar, Anamaria Ocolişan, Laura Jurca, Silvia Zarzu şi Andreea Iridon.

În proba de individual-compus, Larisa Iordache s-a impus fără emoții, cu 59.750 puncte, iar podiumul a fost completat de italiencele Carlotta Ferlito (56.300) şi Elisa Meneghini (56.100).