Eduard Novak, performanță URIAȘĂ la Campionatul Mondial de paraciclism

Președintele Federeației Române de Ciclism, Eduard Novak, a cucerit, ieri, medalia de argint în cadrul Campionatului Mondial de paraciclism organizat la Alpedoorn, în Olanda.

În vârstă de 38 de ani, șeful FR de Ciclism, funcție pe care o ocupă din 2013, s-a clasat pe locul al doilea la turneul final în proba de 4 kilometri contratimp, categoria C4, fiind cornometrat cu timpul de 4 minute, 46 de secunde și 39 miimi. „Aurul” a fost revendicat de slovacul Jozef Metelka, deţinătorul recordului mondial în această probă (4:31,841), în timp ce medalia de bronz a fost adjudecată de columbianul Diego German Duenas Gomez. Alături de Novak a mai participat un alt român, Robert Tămârjan, care a terminat Mondialul din Olanda pe locul 14, cu  5:19,055.

„Sunt bucuros pentru acest rezultat, care mă readuce în topul celor mai buni paraciclişti. Este încă un pas pe care îl fac în a-mi atinge scopul — aur la Paralimpiada Rio 2016. Vă mulţumesc pentru sprijin şi încurajări şi sper ca împreună să facem din ciclism noul sport naţional“, a declarat preşedintele-concurent Novak, după premiere.