EȘEC. Naționala de tineret a fost învinsă de Danemarca și A RATAT CALIFICAREA la Campionatul European

Naționala de tineret a României a pierdut, marți, partida jucată în deplasare, cu Danemarca, scor 1-3, și a pierdut șansa de-a ajunge la Campionatul European din 2017.

„Tricolorii” mici aveau nevoie de un rezultat pozitiv pentru a mai spera într-o prezență la Campionatul European din 2017, găzduit de Polonia. Însă, în Danemarca, românii nu au avut mari șanse și au fost învinși cu scorul de 1-3. Gazdele au marcat prin Sisto (10) și Ingvartsen (35 - din penalty și 39), iar „tricolorii” au redus din diferență în minutul 68, datorită lui George Miron. În minutul 64, Ioniță a fost eliminat.

România mai are de jucat în ultima etapă cu Bulgaria, în deplasare, dar nu mai are nicio șansă de calificare. La turneul final vor ajunge câștigătoarele celor 9 grupe, iar primele patru echipe clasate pe locul secund vor juca meciuri de baraj.

Clasamentul Grupei a 5-a arată astfel: 1. Danemarca (22p / 8 puncte), 2. România (16p / 9), 3. Bulgaria (14p / 8), 4. Țara Galilor (13p / 9), 5. Luxemburg (3p / 8), 6. Armenia (1p / 8).