EURO 2016 | Anglia - Țara Galilor, 2-1. Inspirația lui Hodgson le-a adus „leilor” prima victorie din grupe

Selecționata Angliei a obținut o victorie muncită, astăzi, la Lens, în fața Țării Galilor, scor 2-1, în Grupa B. Selecționerul englez a făxut mutările perfecte pentru a triumfa, introducându-i la pauză pe Vardy și Sturridge, eroii naționalei Albionului.

Țara Galilor a început tare partida de pe „Stade Bollaert-Delelis”. Cu o victorie obținută în prima etapă a grupei, cu Slovacia (2-1), galezii păreau hotărâți să repete figura și în jocul de astăzi. Gareth Bale a maracat în minutul 42, grație unei loviutir libere de senzație, care nu a mai putu fi stopată de Joe Hart.

Anglia venea după remiza cu Rusia, din Marsilia, și era deja în căutarea unei victorii. Astăzi, la Lens, ofensiva Angliei din prima repriză nu l-a convins pe selecționerul Roy Hodgson, iar acesta a avut inspirația de a-i arunca în joc pe Jamie Vardy și Daniel Sturridge, care i-au înlocuit pe Raheem Sterling și Harry Kan. A fost mutarea norocoasă pentru selecționerul naționalei Albionului. În minutul 56, Vardy (campion cu Leicester în Premier League, în sezonul tocmai încheiat) a perforat poarta galezilor din zona careului mic. Golul victoriei a fost înscris de Sturridge în minutul 90+2.

După rezultatul de joi, Anglia este lider al grupei, cu 4 puncte, urmată de Slovacia și Țara Galilor, cu câte 3 puncte, și Rusia — 1 p.

În ultima etapă din faza grupelor, Anglia va întâlni Slovacia, iar Țara Galilor va avea ca adversar Rusia.

Au evoluat echipele: Anglia: 1. Joe Hart — 2. Kyle Walker, 5. Gary Cahill, 6. Chris Smalling, 6. Danny Rose — 20. Dele Alli, 17. Eric Dier, 10. Wayne Rooney (căpitan) — 8. Adam Lallana (22. Marcus Rashford, 73), 7. Raheem Steling (15. Daniel Sturridge, 46) — 9. Harry Kane (11. Jamie Vardy, 46). Selecționer: Roy Hodgson. Rezerve neutilizate: 13. Fraser Forster, 23. Tom Heaton — 4. James Milner, 12. Nathaniel Clyne, 14. Jordan Henderson, 16. John Stones, 18. Jack Wilshere, 19. Ross Barkley, 21. Ryan Bertrand.

Țara Galilor: 1. Wayne Hennessey — 5. James Chester, 6. Ashley Williams (căpitan), 4. Ben Davies — 2. Chris Gunter, 3. Neil Taylor — 10. Aaron Ramsey, 16. Joe Ledley (14. David Edwards, 67), 7. Joe Allen — 9. Hal Robson-Kanu (20. Jonathan Williams, 72), 11. Gareth Bale. Selecționer: Chris Coleman. Rezerve neutilizate: 12. Owain Fon Williams, 21. Danny Ward — 8. Andy King, 13. George Williams, 15. Jazz Richards, 17. David Cotterill, 18. Sam Vokes, 19, James Collins, 22. David Vaughan, 23. Simon Church.