EURO 2016. Coincidențele INCREDIBILE care îi descurajează pe portughezi înaintea FINALEI cu FRANȚA. Cele mai mari victorii are francezilor sunt legate de meciurile cu lusitanii

Franța domină statistic Portugalia, înaintea finalei Campionatului European, ce se va desfășura, duminică, pe „Stade de France”. Ambele victorii finale obținute de francezi la turneele continentale au ca punct comun naționala „roș-verde”, care a dezvoltat un complex în fața „cocoșilor”. Mai mult, Franța a ajuns să se bată și pentru un titlu mondial, după ce a scos în decor reprezentativa portugheză.

Portugalia și Franța se vor întâlni, duminică, în finala Campionatului European pe „Stade de France”. Va fi un meci între lusitani, care n-au triumfat niciodată, la un turneu final, și „cocoși”, care sunt dubli campioni europeni, dar și campioni mondiali. Două națiuni care au scris istorie în fotbal, atât la nivelul echipelor naționale, cât și ­al celor de club. Portugalia și Franța s-au întâlnit în două partide memorabile în semifinalele Campionatului European și naționala din Hexagon s-a impus de fiecare dată. În 1984, la turneul găzduit pe teren propriu, „alb-albaștrii” au jucat în semifinale împotriva Portugaliei și au câștigat cu 3-2. A fost cea mai frumoasă dispută a competiției. Gazdele au deschis scorul prin Jean-Francois Domergue (25), oaspeții au egalat datorită lui Rui Jordao (74), și meciul a intrat în prelungiri. Aici, lusitanii au intrat în avantaj, grație aceluiași Ruid Juardo (98), apoi francezii au întors rezultatul prin reușitele lui Jean-Francois Domergue (115) și Michel Platini (119). Astfel a ajuns naționala lui Michel Hidalgo în finala cu Spania, pe care a câștigat-o, scor 2-0, cucerind primul titlu major din istorie.

Anul 2000, Campionatul European din Belgia și Olanda. Portugalia și Franța luptă pentru un loc în finală, la Bruxelles. Scorul este deschis de Nunos Gomes (19), dar Thierry Henry egalează în minutul 51. Partida intră în prelungiri și dă impresia că are nevoie și de lovituri de departajare, însă Abel Xavier atinge mingea cu mâna, în minutul 117, comite un penalty, și-i oferă lui Zinedine Zidane un prilej excelent pentru a-și duce echipa în finală. „Zizou” nu a dat greș, acel gol fiind „de aur”, conform regulilor în vigoare. Așadar, ambele titluri europene câștigate de francezi sunt direct legate de portughezi. „Roș-verzii” au jucat și ei o finală a turneului european, chiar pe propriul teren, în 2004, dar au pierdut cu 0-1.

La Campionatele Mondiale, lusitanii au intrat în lumina reflectoarelor abia în 1966. În Anglia, portughezii, conduși de marele Eusebio, au ajuns în semifinalel au fost învinși de Anglia, scor 1-2, iar în finala mică au câștigat contra URSS-ului, scor 2-1.

Abia în 2006 se înregistrează cealaltă performanță notabilă a portughezilor la cel mai important eveniment al fotbalului. La CM din Germania, naționala lui Cristiano Ronaldo ajunge în „careul de ași”. Drumul către finală este blocat de Franța, care se impune cu 1-0, datorită unui gol înscris de Zinedine Zidane, din penalty, în minutul 33. În finala mică, Germania se impune cu scorul de 3-1 și pune mâna pe medaliile de bronz.

De partea cealaltă, francezii au strălucit mai mult la Mondiale decât au făcut-o adversarii pe care îi vor avea, duminică, în finala CE. La turneul din 1958, „cocoșii” au câștigat medaliile de bronz, după ce au pătruns în semifinale, au cedat în fața Braziliei, scor 2-5, și au trecut de Germania de Vest, scor 6-3, în finala mică.

În Spania, în 1982, Franța se bate pentru un loc în finală, dar este învinsă de Germania Federală, după un meci istoric, scor 3-3 și 4-5 după executarea penalty-urilor. În finala mică, „alb-albaștrii” pierd medaliile de bronz, în favoarea polonezilor, care se impun cu 3-2.

Germania pune piedică Franței și la Mondialul din Mexic – 1986, în semifinale, atunci când se impunce cu 2-0. „Cocoșii” triumfă, totuși, în mica finală, în partida cu revelația Belgia, scor 4-2 după prelungiri. Franța nu se califică la Modnialele din 1990 și 1994, dar revine fantastic la turneul din 1998, găzduit în Hexagon, și câștigă titlul suprem, după o finală cu Brazilia, scor 3-0. La CM din 2006, „cocoșii” au avut ocazia de a deveni dubli campioni mondiali, dar au pierdut finala cu Italia, scor 1-1 și 3-5 după penalty-uri.