CE 2016. Portugalia - Franța, 1-0. MIRACOL pe „Stade de France”! Lusitanii au devenit, în premieră, CAMPIONII EUROPEI

Autor: | | 23 Comentarii | 5571 Vizualizari

Portugalia a cucerit, în premieră, trofeul Campionatului European, după ce a învins gazda întrecerii, Franța, grație golului marcat de rezerva Eder, în prelungirile partidei. Astfel, lusitanii și-au luat revanșa pe „Bătrânul Continent”, în urma celei de-a doua lor finală europeană, prima fiind pierdută, în 2004, în fața Greciei.

„Les Bleus” au început în forță marea finală de la Saint-Denis. Antoine Griezmann, golgheterul acestei ediții a Europeanului, a fost primul „cocoș” care s-a regăsit în prim-planul camerelor de luat vederi, după un cap trimis sub transversala porții lusitane, dar Rui Patricio a avut o intervenție excelentă (10). A urmat dezastrul pentru portughezi. Cristiano Ronaldo a părăsit prematur finala, în lacrimi și scos pe targă, după ce Payet a avut o intrare dură asupra sa (21). De aici, cârma partidei a fost preluată de „Les Bleus”, dar elevii lui Didier Deschamps s-au lovit de fiecare dată de intervențiile senzaționale ale portarului advers.

Actul secund pe „Stade de France” le-a găsit din nou pe gazdele turneului final în terenul de țintă advers. Aceiași Griezmann și Sissoko l-au „mitraliat” pe Rui Patricio, dar fără folos. Portugalia s-a trezit mai mult pe finalul timpului regulamentar de joc. În minutul 80 s-a consumat o dublă mare ocazie, atunci când Nani a trimis un șut-centrare, deviat de Lloris de sub transversală până la Quaresma, dar „foarfeca” acestuia nu l-a surprins pe portarul francezilor. În minutul 90+3, Franța a fost aproape să dea marea lovitură. Gignac a ratat șansa de a deveni eroul finalei, după ce șutul său la colțul scurt a lovit bara porții Portugaliei. Finala a avut nevoie de prelungiri, acolo unde naționala lusitană a devenit, incredibil, echipa amenințătoare. Fernando Santos avut inspirația de a-l arunca în joc pe Eder, cel care a facut ravagii printre „cocoși”. Cu un joc incredibil, portughezii au egalat situația la bare. În minutul 107, bara transversală a porții franceze a fost zguduită în urma loviturii libere executată de Raphael Guerrero. Miracolul a venit un minut mai târziu, atunci când Eder a înscris golul victoriei, la căpătul unui șut de clasă. Astfel, Portugalia a devenit noua campioană a Europei, pentru prima dată în istorie!

..................................................................................................

Partida s-a încheiat. Portugalia a câștigat EURO 2016!

min. 109 - GOOOLLL, PORTUGALIA!!!  Eder îi duce pe lusitani în avantaj!

min. 108  - Bară pentru portughezi!!!

min. 103 - Ocazie, Portugalia! Eder trimite o lovitură de cap, dar Lloris este din nou la post.

min. 98 - Carvalho este, la rându-i, avertizat.

min. 97 - Francezul Mautidi vede „galbenul”.

min. 95 - Guerreiro este avertizat.

Fluier final al timpului regulamentar de joc. Partida a intrat în prelungiri.

min. 90+2 - Bară pentru Franța! Cignac, șansă uriașă de a marca.

min. 84 - Portarul lusitan apără fiecare șut al francezilor. Sissoko a prins o execuție de la mare distanță, parată ulterior.

min. 80 - Ocazie, Portugalia! Nani trimite un șut-centrare pe poarta adversă, Lloris respinge de sub bară până la Quaresma, iar acesta nu-l poate învinge dintr-o „foarfecă” pe goalkeeperul Franței.

min. 78 - Renato Sanches este schimbat cu Eder.

min. 77 - Iese Giroud, intră Gignac.

min. 67 - Fernando Santos îl introduce pe Joao Moutinho în locul lui Adrien Silva.

min. 66 - O nouă ocazie de gol pentru Franța! Execuția cu capul a lui Griezmann a trecut extrem de puțin de transversala porții lui Rui Patricio

min. 62 - Jao Mario primește cartonașul galben.

min. 58 - Griezmann este servit excelent de Coman, dar portarul portughez a avut din nou câștig de cauză în fața „cocoșilor”.

min. 57 - Payet este înlocuit de Coman.

min. 48 - Francezii au început tare actul secund, cu două faulturi asupra lui Nani și Pepe.

Fluier de start al celei de-a doua reprize.

Pauză pe „Stade de France”.

min. 34 - Cedric vede cartonașul galben pentru o intrare puternică asupra lui Payet.

min. 23 - Ce lovitură pentru Portugalia! Cristiano Ronaldo iese accidentat și este înlocuit de Quaresma. În lacrimi, vedeta lusitanilor părăsește finala pe targă.

min. 22 - Sissoko a ajuns ușor la poarta potrughezilor și trage puternic, departe, însă de țintă.

* Ronaldo suferă vizibil după intervenția dură a lui Payet asupra sa, din minutul 9.

min. 9 - Griezmann lovește periculos cu capul din centrarea lui Payet, însă intervenția lui Rui Patricio menține egalitatea pe tabelă.

min. 4 - Nani scapă de fundașii francezi, dar șutul său trece cu mult peste poartă.

Start în finala Campionatului European.

LIVE

Portugalia - Franța, 1-0

Marcatori: Eder (109)

ECHIPELE DE START

PORTUGALIA: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Raphael Guerreiro - William Carvalho - Renato Sanches, Adrien Silva, Joao Mario - Nani, Ronaldo Selecționer: Fernando Santos

FRANȚA: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko, Griezmann, Payet - Giroud Selecționer: Didier Deschamps

ARBITRU: Mark CLATTENBURG ASISTENȚI: Simon Beck și Jake Collin (toți din Anglia)

Alte articole din categoria: Fotbal extern