LIGA CAMPIONILOR. Steaua - Partizan, 1-1. Calificarea se joacă săptămâna viitoare, la Belgrad / REZULTATELE RUNDEI

Fernando Varela (centru), eroul Stelei în meciul cu Partizan
Autor: | | 7 Comentarii | 1985 Vizualizari

Campioana României a reușit, astăzi, să obțină un punct, din prima manșă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, disputată cu Partizan Belgrad, scor 1-1.

„Roș-albaștrii” și Partizan s-au anihilat reciproc în prima repriză. Trupa „militară” și-a trecut în cont prima ocazie de a puncta în mminutul 8. Șutul lui Muniru a căutat colțul lung al porții sârbe, dar portarul advers a fost pe fază. Oaspeții s-au răzbunat un minut mai târziu, dar Cojocaru a fost la post și tabela rămânea neschimbată. De aici, Steaua a mai încercat să spărgă gheața, dar șuturile gazdelor nu au pus în pericol poarta celor de la Partizan. Totuși, până la fluierul final al primei reprize, cei care și-au trecut în cont mai multe ocazii de a marca au fost „partizanii” din Belgrad. Trupa lui Zoran Milinkovici a arătat că este echipa mai în formă de pe „Arena Națională”.

Pauza a fost de bun augur pentru elevii lui Rădoi, care s-au năpustit în careul celor de la Partizan. Hamroun a fost cel mai periculos om al grupării „roș-albastre”, contribuind la două ocazii mari de gol în doar trei minute. A venit minutul 63, iar campioana Serbiei a deschis scorul la București, grație fundașului dreapta Vulicevici, care a șutat la colțul lung, de la marginea careului de 16 metri. După golul primit, steliștii le-au pus din nou în pericol poarta sârbilor, prin câteva rânduri. Varela a restabilit egalitatea pe tabelă, în minutul 81, cu o lovitură de cap, și, astfel, i-a adus Stelei noi șanse de calificare, care se va juca săptămâna viitoare, miercuri, la Belgrad.

Partidele din turul trei preliminar al UCL: Miercuri, 29 iulie

ora 19:00 HJK (Finlanda) - Astana (Kazahstan) 0-0

ora 20:00 FC Salzburg (Austria) - Malmo (Suedia) 2-0 Au marcat: Ulmer (51), Hinteregger (89-penalty)

ora 21:30 Steaua București (România) - Partizan (Serbia) 1-1 DETALII Au marcat: Varela (82) / Vulicevic (63)

ora 21:45 Celtic (Scoția) - Qarabag (Azerbaidjan) 1-0 A marcat: Boyata (82)

ora 21:45 Lech Poznan (Polonia) - FC Basel (Elveția) 1-3 Au marcat: Thomalla (36) / Lang (34), Janko (77), Calla (90+2)

ora 22:05 Rapid Viena (Austria) - Ajax Amsterdam (Olanda) 2-2 Au marcat: Kain (48), Beric (76) / Klaassen (25, 43)

Marți, 28 iulie

CSKA Moscova (Rusia) - Sparta Praga (Cehia) 2-2 Au marcat: Dzagoev 14, Tosic 53 / Fatai 15, Krejci 57

Midtjylland (Danemarca) - APOEL (Cipru) 1-2 Au marcat: Poulsen 88 / De Vincenti 30, 33

Milsami Orhei (Moldova) - Skanderbeu (Albania) 0-2 A marcat: Salihi 49, 73 pen.

Maccabi Tel Aviv (Israel) - Viktoria Plzen (Cehia) 1-2 Au marcat: Itzhaki 79 / Mahmutovic 17, Petrzela 21

Panathinaikos (Grecia) - Club Brugge (Belgia) 2-1 Au marcat: Berg 37, Karelis 65 pen. / Bolingoli Mbombo 10

Fenerbahce (Turcia) - Șahtior Donețk (Ucraina) 0-0

Young Boys (Elveția) - AS Monaco (Franța) 1-3 Au marcat: Nuzzolo 74 / Kurzawa 64, Carrillo 72, Pasalic 75

Videoton (Ungaria) - BATE (Belarus) 1-1 Au marcat: Paulo Vinicius 89 / Milunovic 56

Dinamo Zagreb (Croația) - Molde (Norvegia) 1-1 Au marcat: Henriquez 18 / Kamara 21

Echipele de start:

Steaua: Cojocaru - Alcenat, Papp, Varela (cpt), Toșca - Sulley Muniru, Breeveld - Popa, Hamroun, Chipciu - Tade Rezerve: Niță - Rîpă, Guilherme, Tudorie, Mihalcea, Tahar, Enceanu Antrenor: Mirel Rădoi

Partizan: Z. Zivkovici - Vulicevici, Fabricio Petrovici, Balazici - Jevtovici - A.Zivkovici, Brasanac, Babovici, Oumaru - Bojinov Rezerve: Klajici, Cirkvoci, Bogosavac, Ilici, Trujici, Saponjici, Ninkovici Antrenor: Zoran Milinkovici

LIVE

Partida a început.

min. 4 - Adi Popa a intrat periculos în careul sîrbilor, dar a pierdut cu ușurință balonul

min. 9 - Fază periculoasă pentru Partizan: Papp a scăpat mingea, iar camerunezul Omaru a centrat în careul stelist către Brasanac, dar intervenția sa a fost stopată de Cojocaru.

min. 12 - Ocazie pentru Steaua! Tade a centrat în careu, dar Hamroun a ratat întâlnirea cu mingea.

min. 24 - Cojocaru a intervenit decisiv, în două rânduri, la șuturile lui Zivkovici și Babovici.

PAUZĂ

Start în repriza secundă.

min. 48 - Adi Popa a șutat peste poartă, din 10 metri, după ce a driblat doi adversari, în careu.

min. 58 - Steaua, aproape  de prelua conducerea! Hamroun a șutat puternic de la 20 de metri, iar portarul Zivkovici a respins cu greu de sub transversală.

min. 63 - GOOOL, Partizan! Vulicevici deschide scorul pe „Arena Națională”, cu un șut la firul ierbii pe colțul lung al porții steliste.

min. 82 - GOOOL, Steaua! Fernando Varela restabilește egalitatea pe tabela de marcaj, cu o lovitură de cap din 6 metri.