PUBLICAȚIILE NOASTRE:

Fotbal intern

LIGA CAMPIONILOR. Steaua - Partizan, 1-1. Calificarea se joacă săptămâna viitoare, la Belgrad / REZULTATELE RUNDEI

Autor: | | 7 Comentarii | 1985 Vizualizari
Fernando Varela (centru), eroul Stelei în meciul cu Partizan
Campioana României a reușit, astăzi, să obțină un punct, din prima manșă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, disputată cu Partizan Belgrad, scor 1-1.

„Roș-albaștrii” și Partizan s-au anihilat reciproc în prima repriză. Trupa „militară” și-a trecut în cont prima ocazie de a puncta în mminutul 8. Șutul lui Muniru a căutat colțul lung al porții sârbe, dar portarul advers a fost pe fază. Oaspeții s-au răzbunat un minut mai târziu, dar Cojocaru a fost la post și tabela rămânea neschimbată. De aici, Steaua a mai încercat să spărgă gheața, dar șuturile gazdelor nu au pus în pericol poarta celor de la Partizan. Totuși, până la fluierul final al primei reprize, cei care și-au trecut în cont mai multe ocazii de a marca au fost „partizanii” din Belgrad. Trupa lui Zoran Milinkovici a arătat că este echipa mai în formă de pe „Arena Națională”.

Pauza a fost de bun augur pentru elevii lui Rădoi, care s-au năpustit în careul celor de la Partizan. Hamroun a fost cel mai periculos om al grupării „roș-albastre”, contribuind la două ocazii mari de gol în doar trei minute. A venit minutul 63, iar campioana Serbiei a deschis scorul la București, grație fundașului dreapta Vulicevici, care a șutat la colțul lung, de la marginea careului de 16 metri. După golul primit, steliștii le-au pus din nou în pericol poarta sârbilor, prin câteva rânduri. Varela a restabilit egalitatea pe tabelă, în minutul 81, cu o lovitură de cap, și, astfel, i-a adus Stelei noi șanse de calificare, care se va juca săptămâna viitoare, miercuri, la Belgrad.

Partidele din turul trei preliminar al UCL:
Miercuri, 29 iulie

ora 19:00 HJK (Finlanda) - Astana (Kazahstan) 0-0

ora 20:00 FC Salzburg (Austria) - Malmo (Suedia) 2-0
Au marcat: Ulmer (51), Hinteregger (89-penalty)

ora 21:30 Steaua București (România) - Partizan (Serbia) 1-1 DETALII
Au marcat: Varela (82) / Vulicevic (63)

ora 21:45 Celtic (Scoția) - Qarabag (Azerbaidjan) 1-0
A marcat: Boyata (82)

ora 21:45 Lech Poznan (Polonia) - FC Basel (Elveția) 1-3
Au marcat: Thomalla (36) / Lang (34), Janko (77), Calla (90+2)

ora 22:05 Rapid Viena (Austria) - Ajax Amsterdam (Olanda) 2-2
Au marcat: Kain (48), Beric (76) / Klaassen (25, 43)

Echipele de start:

Steaua: Cojocaru - Alcenat, Papp, Varela (cpt), Toșca - Sulley Muniru, Breeveld - Popa, Hamroun, Chipciu - Tade
Rezerve: Niță - Rîpă, Guilherme, Tudorie, Mihalcea, Tahar, Enceanu
Antrenor: Mirel Rădoi

Partizan: Z. Zivkovici - Vulicevici, Fabricio Petrovici, Balazici - Jevtovici - A.Zivkovici, Brasanac, Babovici, Oumaru - Bojinov
Rezerve: Klajici, Cirkvoci, Bogosavac, Ilici, Trujici, Saponjici, Ninkovici
Antrenor: Zoran Milinkovici

LIVE

Partida a început.

min. 4 - Adi Popa a intrat periculos în careul sîrbilor, dar a pierdut cu ușurință balonul

min. 9 - Fază periculoasă pentru Partizan: Papp a scăpat mingea, iar camerunezul Omaru a centrat în careul stelist către Brasanac, dar intervenția sa a fost stopată de Cojocaru.

min. 12 - Ocazie pentru Steaua! Tade a centrat în careu, dar Hamroun a ratat întâlnirea cu mingea.

min. 24 - Cojocaru a intervenit decisiv, în două rânduri, la șuturile lui Zivkovici și Babovici.

PAUZĂ

Start în repriza secundă.

min. 48 - Adi Popa a șutat peste poartă, din 10 metri, după ce a driblat doi adversari, în careu.

min. 58 - Steaua, aproape  de prelua conducerea! Hamroun a șutat puternic de la 20 de metri, iar portarul Zivkovici a respins cu greu de sub transversală.

min. 63 - GOOOL, Partizan! Vulicevici deschide scorul pe „Arena Națională”, cu un șut la firul ierbii pe colțul lung al porții steliste.

min. 82 - GOOOL, Steaua! Fernando Varela restabilește egalitatea pe tabela de marcaj, cu o lovitură de cap din 6 metri.

Partida s-a încheiat.

Tag-uri: emeric ienei, steaua, arena nationala, trencin, Partizan Belgrad, Pro TV., Nicușor Stanciu, Zoran Milinkovici, Stefan Babovici, Andrija Zivkovici, Jose Mourinho, Chelsea, Evenimentul zilei, evz, CFR Cluj
În lipsa unui acord scris din partea Evenimentul Zilei, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LIGA CAMPIONILOR. Steaua - Partizan, 1-1. Calificarea se joacă săptămâna viitoare, la Belgrad / REZULTATELE RUNDEI.

SPUNE-TI PAREREAAcum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>

Alte articole EVZ pe aceeasi tema

spune-ti parerea Acum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>

Pentru a instaura un cadru civilizat de discuţii, de eliminare a "postacilor" de partid sau a celor plătiţi ca să blocheze un articol civilizat, am adoptat următoarele soluţii, în privinţa comentariilor:
  • 1) Moderarea comentariilor lăsate în formularul de la finalul articolelor o dată la o oră – în acest caz, comentariile nu vor apărea instant.
  • 2) Postarea instant a comentariilor lăsate prin intermediul contului de facebook – în acest caz comentariile vor fi postate imediat. Puteţi să vă faceţi cont de Facebook aici.
Orice critică este acceptată pe site-ul evz.ro, cu condiţia păstrării unui limbaj civilizat, toate aceste măsuri fiind şi în sprijinul celor interesaţi să-şi expună punctele de vedere fără a mai fi hărţuiţi.
Sperăm că veţi înţelege adevărata valoare a demersului evz.ro şi vă veţi asuma responsabilitatea alături de noi.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul EVZ.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.