Fanii argentinieni, în LACRIMI după ce Germania a cucerit trofeul la Campionatul Mondial | GALERIE FOTO şi VIDEO

Cea de-a 20-a ediție a Campionatului Mondial de Fotbal și-a stabilit câștigătoarea. Prima reprezentativă a Germaniei a cucerit prețiosul trofeu, după ce a învins Argentina, la capătul a 120 de minute de joc, scor 1-0. Fanii, care au stat cu sufletul la gură, până în minutul 113, în cea de-a doua repriză a prelungirilor.

Omul loviturii decisive a fost Mario Gotze, cel care a reușit un gol de aur, în minutul 113. Pe „Maracana”, partida a stat sub semnul echilibrului.

Nemții i-au presat pe argentinieni în prima parte, iar sud-americanii s-au limitat să lovească pe contraatac. Higuain a înscris, în minutul 29, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Messi a avut și el o ocazie, în finalul primei reprize, dar la pauză scorul a fost 0-0.