Sport

FINLANDA - ROMÂNIA, 0-2. „Motanul” a încălţat ghetele potrivite

Autor: Alexandru Toader | miercuri, 15 octombrie 2014 | 8 Comentarii | 4084 Vizualizari
Bogdan Stancu
Echipa națională a României a învins în această seară, în deplasare, reprezentativa Finlandei, graţie "dublei" reuşite de Bogdan Stancu. Tot în cadrul Grupei F, Irlanda de Nord a învis Grecia, cu scorul de 2-0, înregistrând cea de-a treia victorie consecutivă dinpreliminariile Euro 2016

La Helsinki, în faţa a 15.000 de spectatori, Finlanda şi România au început modest primul act al celui de-al treilea meci din grupa preliminară. Gazdele au găsit în repetate rânduri câteva breşe în defensiva "tricoloră", dar finalizările au lăsat de dorit. Prima acţiune periculoasă s-a consumat în careul lui Tătăruşsanu, atunci când Hetemaj a fost servit excelent de Eremenko, însă şutul său a fost repsins în lateral de portarul român (14). După mai multe acţiuni periculoase ale finlandezului Pukki, România şi-a trecut în cont primul său şut pe poarta adeversă, după mai bine de o jumătate de oră de joc al primei reprize. Tănase a prins un şut de la 25 de metri, dar Maenpaa s-a opus deschiderii scorului (33).

Debutul celui de-al doilea act s-a înregistrat cu atacul gazdelor, dar, la fel ca în prima repriză, fără deznodământ. România a modificat tabela de marcaj, după mutarea inspirata a selecţionerului Piţurcă, care l-a introdus pe Sânmărtean în locul lui accidentatului Chipciu, fapt ce a contribuit decisiv la golul înscris de "Motanul" Stancu cu capul, din corner (54). Şi ca lucuruile să fie mai mult în favoarea "tricolorilor", Finlanda a rămas în 10, după cele două avertismente văzute de Ring, în doar patru minute. România a prins curaj, iar în minutul 84, acelaşi Stancu a reuşit să-şi treacă în cont o "dublă" grandioasă, printr-un şut excepţional de la 18 metri. Aşadar, România a obţinut, în deplasare, trei puncte extrem de imporante în vederea menţinerii în topul Grupei F.

"Sunt foarte mulţumit. Am câştigat un meci foarte important. Cu această victorie am şters cu buretele punctele pierdute cu Ungaria. Cred că va fi o lupta între Irlanda de Nord şi România.

Băieţii au dat dovadă de mare caracter şi au reuşit să joace la un nivel fizic foarte, foarte bun. De asemenea, circulaţia balonului a fost foarte bună, mai ales în a doua repriză când a intrat Sânmărtean.

Dacă va apărea ceva de nerefuzat, probabil voi pleca, dar eu ştiu că n-a apărut nimic. Sunt anumite discuţii pe care le poartă impresarul meu, dar nu e ceva concret. Glumeam cu preşedintele astăzi despre acest lucru. Dacă va fi vreo ofertă, primul care va afla va fi preşedintele Burleanu. Planificasem ca Sânmărtean să joace 35 de minute", a spus selecţionerul Piţurcă, la TVR 1.

Echipele de start:

România: Tătăruşanu - Luchin, Dr. Grigore, Chiricheş, Raţ - Hoban, Pintilii - Torje, Chipciu, Tănase - B. Stancu

Finlanda: Maenpaa - Hurme, Toivio, Moisander, Arkivuo - Ring, Sparv, P. Hetemaj - Hamalainen, Pukki, R. Eremenko

LIVE

Finlanda - România, 0-2

Marcatori: B. Stancu (54 şi 84)

Partida a început.

min. 7 - Cristi Tănase vede primul cartonaş galben al jocului, după o intrare tare cu talpa asupra lui Sparv

min. 12 - Hoban a şutat de la mare distanţă, însă balonul trece cu puţin pe lângă bara porţii lui Maenpaa

min. 14 - Ocazie pentru Finlanda! Hetemaj şutează din careu, dar Tătăruşanu a respins în lateral

min. 21 - Torje a trimis o minge din afara careului, spre colţul lung, dar a ratat spaţiul porţii adverse

min. 33 - Tănase a prins un şut de la 25 de metri, la colţul scurt, dar goalkeeperul finlandez a fost pe fază

Prima repriză a luat sfârşit.

A început a doua parte a meciului.

min. 52 - Ring este avertizat pentru un henţ

min. 54 - GOOOLLL, România! - Bogdan Stancu a înscris cu capul primul gol meciului

min. 56 - Ring vede al doilea cartonaş galben şi este eliminat, după un fault la Sânmărtean

min. 84 - GOOOLLL, România! - Bogdan Stancu înscrie cu un şut superb de la marginea careului

Meciul s-a terminat.

Tag-uri: finlanda, romania, victor piturca, selectioner, nationala, razvan burleanu, al ittihad, preliminarii
În lipsa unui acord scris din partea Evenimentul Zilei, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului FINLANDA - ROMÂNIA, 0-2. „Motanul” a încălţat ghetele potrivite.

SPUNE-TI PAREREAAcum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>