Florin Andone a devenit STAR-ul lui Deportivo, după „dubla” din meciul cu Real Sociedad: „Muncesc zi de zi ca să înscriu” | VIDEO

Atacantul Florin Andone (23 de ani) a reușit, aseară, o „dublă” în meciul pe care echipa sa, Deportivo La Coruna, a zdrobit reveleția din La Liga, Real Sociedad, cu scorul de 5-1. Totodată, Andone a devenit, astfel, al doilea jucător român din istoria primei ligi spaniole, după Gabi Balint, care marchează în patru meciuri consecutive.

Florin Andone a fost exemplar, aseară, pe „Estadio Rizor”, reușind să marcheze de două ori în poarta celor de la Real Sociedad, în minutele 42 și 77. Însă, românul a fost și cel care i-a provocat pe oaspeți să-și împingă balonul în propria poartă (29), și a pasat pentru golul lui Sidnei, acesta fiind prima reușită a partidei.

În minutul 80, tehnicianul lui Depor, Gaizka Garitano, l-a scos din teren pe Andone, moment în care cei 20.000 de fani l-au aplaudat în picioare pe internaționalul român. Acum, Florin Andone a devenit al doilea jucător român din istoria primei La Liga, după Gabi Balint, care marchează în patru meciuri consecutive. Balint reuşea această performanţă în 1992. Andone a ajuns la cota 5 în acest sezon, iar gruparea din La Coruna se află pe locul 16 în Primera, cu 13 puncte, după 14 etape.