Fostul antrenor al Simonei cunoaște antidotul pentru Serena

Wim Fissette a condus-o pe Azarenka spre victoria de la Indian Wells, după o finală cu liderul WTA

După un început de an foarte slab, Simona Halep a dat semnale că face progrese. Revirimentul s-a consemnat la Indian Wells, acolo unde românca a ajuns până în sferturile de finală, fiind eliminată de Serena Williams, scor 4-6, 3-6.

Liderul ierarhiei WTA a și ajuns în finala competiției californiene, acolo unde, surprinzător, a ratat câștigarea trofeului. Serena a fost depășită de Victoria Azarenka, locul 15 WTA), în două seturi, scor 4-6, 4-6.

Interesant este că tenismena bielorusă, aflată într-un vizibil progres, a fost resuscitată de Wim Fissette (foto medalion), fostul tehnician al Simonei Halep.

Singura victorie împotriva Serenei

Dublă câștigătoare la Wimbledon (2012 și 2013), Azarenka caută din nou pozițiile fruntașe ale clasamentului mondial, după ce, în ultimii ani a fost chinuită de accidentări. Îndrumător îi este Fissette, cel sub comanda căruia, în 2014, Simona Halep a avut cel mai bun an din carieră, ajungând în finala de la Roland Garros și în ultimul act de la Turneul Campioanelor.

Intră direct în turul doi de la Miami

La Singapore, antrenată de Fissette, tenismena din Constanța a obținut singura victorie a carierei, în fața Serenei Williams, scor 6-0, 6-2. Apoi, Simona l-a anunțat printr-un sms pe tehnicianul belgian că renunță la colaborarea cu el. În prezent, Halep lucrează cu australianul Darren Cahill și pregătește turneul de la Miami, ce se va desfășura în această săptămână.

Sportiva „tricoloră” (locul 5 WTA) va intra în joc direct în turul al doilea și se va afla față în față cu învingătoarea din meciul Kateryna Bondarenko, locul (59 WTA), și Daria Kasatkina, (36 WTA).