Fotbal de zero barat la derby-ul insolventelor

CFR Cluj şi Universitatea Cluj au disputat, miercuri, prima manşă a semifinalelor Cupei României.

Cele două rivale au terminat la egalitate, scor 0-0, într-o partidă în care spectacolul a lipsit cu desăvârșire.

Valentin Lemnaru, luat în colimator

Spectatorii prezenţi pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” au urmărit un joc modest, sărac, asemănător situaţiilor financiare ale celor două echipe.

Cu un nou antrenor pe bancă, Adrian Falub, „şepcile roşii” au început furtunos meciul şi, în minutul opt, Ene a fost eliminat ca urmare a unui fault în careu asupra lui Valentin Lemnaru. Atacantul Universităţii a irosit însă lovitura de la punctul cu var, iar la finalul partidei a fost criticat de către antrenorul său: „Are unele faze pe care le tratează cu superficialitate. Trebuie să ajute mai mult”, a declarat Adrian Falub.

Deşi a evoluat mai bine de 80 de minute în inferioritate numerică, formaţia din Gruia a reuşit să păstreze scorul alb pe tabela de marcaj, rezultat ce o menţine în cursa pentru calificarea în finala Cupei României.