FOTBAL EUROPEAN. Arsenal Londra - Leicester, 2-1. DRAMATISM TOTAL în Premier League. „Tunarii” își păstrează șansele pentru câștigarea titlului

Arsenal Londra a câștigat, astăzi, meciul disputat pe teren propriu, contra celor de la Leicester, scor 2-1, și rămân în cursa pentru câștigarea titlului din Premier League.

Arsenal Londra s-a impus cu scorul de 2-1 în partida jucată, astăzi, acasă, în cadrul etapei a 26-a, cu Leicester. Revelația din acest sezon al Premier League a deschis scorul chiar înainte de pauză, prin Vardy, care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 45. În partea a doua, oaspeții au rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Simpson (54). A fost semnalul revenirii gazdelor, care au egalat prin Walcott (70), pentru ca Welbeck să înscrie golul decisiv în al cincilea minut al prelungirilor.

Leicester se află în continuare pe primul loc al clasamentului, cu 53 de puncte, și este urmată de Arsenal (51) și Tottenham (48 de puncte, un meci mai puțin disputat).