FOTBAL EUROPEAN. Atletico Madrid, imbatabilă în duelurile cu Real

Atletico Madrid s-a impus, aseară, pe „Vincente Calderon”, în faţa rivalilor de la Real Madrid, scor 2-0, în prima manşă din optimile de finală ale Cupei Regelui. Este cea de-a doua înfrângere la rând a „galacticilor” într-un meci oficial, după ce au întrerupt seria de 22 de succese consecutive.

Trupa condusă Diego Simeone pare să fi devenit o „bestia negra” pentru „albi”. Elevii italianului Carlo Ancelotti s-au înclinat pentru a treia oară în faţa lui Atletico în acest sezon, după înfrângerile din Supercupa Spaniei, scor 0-1, şi cea din campionat, scor 1-2. Tabela de marcaj a fost dezgheţată de Raul Garcia, dintr-un penalti, în minutul 58, iar Gimenez a adus majorarea pentru gazde, în urma unei lovituri de cap, în minutul 76. Partida a fost una extrem de tensionată, centralul partidei, Clos Gomez, arătând nu mai puţin de 10 cartonaşe galbene. Calificarea se joacă pe „Santiago Bernabeu”, pe 15 ianuarie.