FOTBAL EUROPEAN. Atletico Madrid - Real Madrid, 1-0. „Roș-albii” au cucerit Supercupa Spaniei

Atletico Madrid a pus mâna pe Supercupa Spaniei, după ce, vineri seară, în retur, elevii lui Diego Simeone s-au impus cu scorul de 1-0 în fața concitadinilor.

Atletico Madrid a început în forță noul sezon și a câștigat primul trofeu. Echipa de pe „Vicente Calderon” și-a trecut în palmares Supercupa Spaniei, după ce a învins-o pe concitadina Real Madrid, în dublă manșă, scor 1-1 și 1-0. Formația pregătită de Diego Simeone s-a impus, vineri seară, acasă, datorită unui gol marcat de croatul Mario Mandzukici, în minutul 2. Tehnicianul argentinian a fost trimis în tribună, în prima repriză, după ce i-a dat câteva palme arbitrului de rezervă, care nu-l lăsa pe fotbalistul Juanfran să intre pe teren. În minutul 90+1, Luka Modirici a fost eliminat, din cauza unei intervenții dure, iar Real a terminat confruntarea în inferioritate numerică.