FOTBAL EUROPEAN. Cosmin Contra și Ciprian Marica au scăpat-o pe Getafe de la retrogradare

Antrenorul român a încheiat cu succes un final de sezon în care Getafe a reușit să rămână în Primera Division.

Getafe a învins, în această seară, în deplasare, formația Rayo Vallecano, la care evoluează și Răzvan Raț, scor 2-1. La oaspeți, atacantul Cirpian Marica a fost titular și a reușit să marcheze „o dublă”. Internaționalul român a deschis scorul în minutul 43, apoi, în minutul 90+1 a adus victoria formației sale, din penalty, după ce, Trashorras, jucătorul gazdelor, egalase (67).

Astfel, la finalul campionatului Getafe a terminat pe poziția a 14-a, cu un total de 42 de puncte. Osasuna, Real Valladolid și Betis Sevilla sunt formațiile care în ediția viitoare vor evolua în eșalonul secund.