FOTBAL EUROPEAN. Costel Gâlcă, victorie ESENȚIALĂ în Spania. Românul a bifat cel de-al doilea succes consecutiv pe banca celor de la Espanyol

Espanyol Barcelona a învins-o în deplasare, sâmbătă, pe Sporting Gijon (scor 4-2), într-o partidă din etapa a 26-a a Primerei Division.

Espanyol Barcelona s-a impus, sâmbătă, scor 4-2, pe terenul formației Sporting Gijon, una dintre candidatele la salvarea de la retrogradare, în etapa a 26-a a campionatului Spaniei. Echipa lui Costel Gâlcă s-a văzut condusă după ce Castro a marcat în minutul 20, dar „alb-albaștrii” au revenit și au punctat prin Burgui (42) și Moreno (48 și 58). Gazdele au redus din diferență prin același Castro (62), apoi Hernandez și-a învins propriul portar în minutul (80). Din minutul 84, Gijon a evoluat în inferioritate numerică, pentru că Nacho Cases a văzut cartonașul roșu. A fost cel de-al doilea succes consecutiv obținut de Costel Gâlcă în Primera Division. În etapa a 25-a, Espanyol a învins-o pe teren propriu pe Deportivo La Coruna, scor 1-0.

Catalanii se află pe locul al 13-lea al clasamentului, cu 28 de puncte, la patru distanță de primul loc retrogradabil.