FOTBAL EUROPEAN. FC Barcelona - Rayo Vallecano, 6-1. Catalanii au devenit lideri în Primera Division. Messi, încă o evoluție de excepție

FC Barcelona a zdrobit-o, astăzi, pe „Camp Nou”, pe Rayo Vallecano, scor 6-1, într-o partidă ce a contat pentru etapa a 26-a din campioantul Spaniei. „Roș-albaștrii” au urcat după acest succes pe prima treaptă a clasamentului.

FC Barcelona s-a distrat, în această după-amiază, în partida cu Rayo Vallecano. Catalanii au învins la scor, 6-1, și au devenit lideri în Primera Division, cu 62 de puncte. „Extratereștrii” i-au depășit pe cei de la Real Madrid (61 de puncte), care ieri au fost învinși în deplasarea de la Athletic Bilbao, scor 0-1.

Pe „Camp Nou”, Lionel Messi a bifat un nou hattrick. Argentinianul a punctat în minutele 56 (penalty), 63 și 68 și a ajuns la cota 30, egalându-l pe Ronaldo în clasamentul golgheterilor. Messi are 32 de „triple” pentru Barcelona și l-a depășit pe legendarul Telmo Zarra. De asemenea, au mai înscris Luis Suarez (6 și 90+1) și Pique (49). Golul oaspeților i-a aparținut lui Bueno (81 - penalty). De la gazde, Dani Alves a fost eliminat în minutul (80), iar de la oaspeți a văzut cartonașul roșu Tito 54.