FOTBAL EUROPEAN. Franța, primul adversar pe care îl va întâlni România la EURO, a învins în Olanda. Moment EMOȚIONANT în minutul 14, atunci când Johan Cruyff a fost OMAGIAT de un întreg stadion

15-11/griezmann-grace-a-dieu-ma-soeur-a-pu-sortir-du-bataclan-465x390
Autor: | | 0 Comentarii | 771 Vizualizari

Franța s-a impus, vineri, pe terenul Olandei, scor 3-2, într-o confruntare amicală ce s-a disputat la Amsterdam și a fost marcată de omagiul adus lui Johan Cruyff.

Franța, națională împotriva căreia România va debuta la Campionatul European, a câștigat, vineri, întâlnirea susținută la Amsterdam, împotriva Olandei, scor 3-2. „Cocoșii” au început în forță și au condus cu 1-0 după golul înscris de Griezmann (6), apoi, în minutul 13, Giroud a dublat avantajul oaspeților. Imediat, meciul a fost întrerupt, spectatorii s-au ridicat în picioare și au aplaut timp de un minut, împreună cu jucătorii, în memoria legendarului Johan Cruyff. Minutul 14 a avut legătură cu numărul 14 purtat de olandez în timpul carierei. În partea a doua, batavii au egalat prin De Jong (47) și Afellay (86), dar francezii au punctat decisiv, datorită lui Matuidi (88).

Tot vineri, Elveția, un alt adversar pe care România îl va întâlni la Euro, a pierdut în Irlanda, scor 0-1.

Alte articole din categoria: Sport