FOTBAL EUROPEAN. Liverpool - Middlesbrough, 2-2, 14-13 după executarea loviturilor de departajare. Meci istoric în Cupa Ligii

FC Liverpool a eliminat, marți seară, formația Middlesbrough, în turul al 3-lea al Cupei Ligii, după o serie uluitoare de penalty-uri. La finalul celor 120 de minute, scorul a fost egal, 2-2.

FC Liverpool și Middlesbrough au fost protagoniste unui meci istoric, disputat, marți, pe „Anfield Road”, în cel de-al treilea tur al Cupei Ligii. Gazdele au deschis scorul prin Rossiter (10), apoi oaspeții au egalat datorită lui Reach, din minutul 62. În prelungiri, „cormoranii” au mai înscris o dată, prin Suso (109), iar în ultimele secunde, Bamford a restabilit egalitate, din penalty.

Ligverpool s-a impus la loviturile de departajare, scor 14-13, după executarea unei serii incredibile de 15 lovituri!.

Tot marți, în Cupa Ligii, Sunderland, echipa lui Costel Pantilimon, a fost eliminată de Stoke City, scor 1-2. Portarul român a greșit la ambele goluri și este contestat vehement de fani. În schimb, Florin Gardoș a fost titular și a jucat bine în partida pe care Southampton, formația sa, a câștigat-o la Arsenal, scor 2-1.