FOTBAL EUROPEAN. Meci nebun la Londra. West Ham și Arsenal au oferit un spectacol pe cinste în etapa a 33-a din Premier League

West Ham United și Arsenal Londra au oferit, astăzi, la „Boleyn Ground”, un meci de infarct, după ce „tunarii” au condus cu 2-0, iar scorul final s-a terminat la egalitate, 3-3.

Cu șanse infime la câștigarea titlului, Arsenal spera însă să plece cu toate cele trei puncte de pe terenul rivalei din Londra. Trupa lui Arsene Wenger a fost sigură de acest lucru după primele 35 de minute de joc, atunci când avea deja 2-0 în fața lui West Ham, grație reușitelor lui Mesut Ozil și Alexis Sanchez. Supriza „tunarilor” a venit în scurt timp, atunci când „ciocănarii” au restabilit egalitatea pe tabelă prin „dubla” lui Andy Carroll (în minutele 45 şi 45+2).

A urmat actul secund pe „Boleyn Ground”, în care Andy Carroll a realizat hat-trick-ul în minutul 52. West Ham nu a avut noroc până la finalul partidei și s-a văzut egalată în minutul 70, atunci când fundaşul Laurent Koscielny i-a salvat pe „tunari” de la o înfrângere rușinoasă.

Remiza cu West Ham i-a anulat lui Arsenal orice șansă de a mai spera la titlul din Premier League, în timp ce gazdele de astăzi acumulează 52 de puncte şi se apropie la o lungime de locul cinci, ultimul care asigură prezenţa în Europa în sezonul viitor.