FOTBAL EUROPEAN. Ultimele două echipe s-au CALIFICAT în „SFERTURILE” Ligii Campionilor. THRILLER la Munchen, Bayern și Juventus au făcut spectacol total

Bayern Munchen s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după victoria obținută în prelungiri, în fața lui Juventus (scor 4-2).

Bayern Munchen și FC Barcelona sunt ultimele două echipe care au obținut biletele pentru sferturile de finală ale UEFA Champions League. Miercuri, bavarezii au întâlnit-o, acasă, pe Juventus, după ce în tur, scorul fusese egal, scor 2-0. Italienii au lovit de două ori în prima repriză și au marcat prin Pogba (5) și Cuadrado (28). O bună parte din repriza a doua, torinezii au dat impresia că sunt aproape de calificare, dar nemții au redus din diferență datorită lui Lewandovski (73). Apoi, în minutul 90+1, Muller a trimis jocul în prelungiri. Aici, bavarezii au mai punctat de două ori, prin Alcantara (108) și Coman (110), și s-au calificat în „sferturi”.

În cealaltă partidă, Barcelona a câștigat întâlnire de pe „Camp Nou” cu Arsenal scor 3-1. Golurile gazdelor au fost reușite de Neymar (18), Suarez (65) și Messi (88), pentru englezi a înscris Elneny (51).