FOTBAL EUROPEAN. Valencia - Real Madrid, 2-1. „Galacticii” au ratat doborârea unui record FABULOS. Barcelona, răpusă la Sociedad

Cristiano Ronaldo sursa foto: ronaldo7.net
Autor: | | 0 Comentarii | 753 Vizualizari

Real Madrid a pierdut, în această seară, partida disputată în deplasare, cu Valencia, scor 1-2, în runda a 17-a a Primerei Division, și a dat cu piciorul șansei de a spulbera recordul de victorii consecutive deținut de brazilienii de la Coritiba.

Real Madrid a cedat, aseară, în fața Valenciei, în deplasare, scor 1-2, iar „galacticii” s-au oprit la 22 de victorii consecutive. Oaspeții au deschis scorul în minutul 14, după ce Ronaldo a transformat un penalty, dar gazdele au întors rezultatul, grație golurilor înscrise de Barragan (52) și Otamendi (65). După această înfrângere, trupa lui Carlo Ancelotii a ratat șansa de a doborî recordul brazilienilor de la Coritiba, care au intrat în Cartea Recordurilor după ce au învins în 24 de meciuri consecutive. Ajax Amsterdam, antrenată de românul Ștefan Kovaci, a adunat în 1972, 26 de succese, dar performanța nu a fost omologată.

FC Barcelona a pierdut, aseară, la Real Sociedad, scor 0-1, și a ratat șansa de a urca pe primul loc al clasamentului. Singurul gol i-a aparținut lui Jordi Alba, cel care a înscris în proprie poartă, în minutul 2. Ierarhia este condusă de Real Madrid, care a adunat 39 de puncte în 16 etape. Pe doi se află FC Barcelona și Atletico Madrid, ambele cu 38 de puncte și 17 meciuri.

Alte articole din categoria: Sport