FOTBAL EUROPEAN. Zi plină de derby-uri în Europa. Atletco și Real și-au împărțit câte un punct, Milan a fost ridiculizată de Napoli, Bayern s-a distrat cu Borussia

Atletico Madrid și Real Madrid au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul jucat, duminică, pe „Vicente Calderon”, în etapa a 7-a a Primerei Division.

Multe derby-uri de tradiție în fotbalul european s-au disputat, dumincă, în campionatele cu pretenții, iar unele jocuri s-au încheiat cu rezultate răsunătoare. În Spania, Atletico Madrid și Real Madrid au încheiat la egalitate, scor 1-1, goluri reușite de Vietto (83) / Benzema (9). În Premier League, Arsenal Londra a dispus, acasă, de Manchester United, scor 3-0, toate golurile fiind marcate în prima repriză: Sanchez (6 și 19), Ozil (7). În Italia, AC Milan a trăit un adevărat coșmar, pe teren propriu, în jocul cu Napoli. Oaspeții au câștigat cu scorul de 4-0: Allan (13), Insigne (48 și 68), Rodrigo (77 - autogol).

Derby mare a fost și în Bundesliga, acolo unde Bayern a umilit-o, acasă, pe Borussia Dortmund, scor 5-1. Bavarezii au punctat prin Muller (26 și 35 - penalty), Lewandowski (46 și 58) și Gotze (66), oaspeții prin (Aubameyang (36). În Franț, PSG a învins-o, acasă, pe Olympique Marseille, scor 2-1. Oaspeții au deschis scorul prin Batshuayi (30), apoi parizienii au întors rezultatul grație unei „duble” a lui Ibrahimovici. Suedezul a transformat două penalty-uri în minutele 41 și 44.