FORMIDABIL. Un jucător a marcat 5 GOLURI într-o partidă din Liga Europa!

Athletic Bilbao a câștigat cu scorul de 5-3 partida jucată, joi, acasă, cu belgienii de la Genk, și toate reușitele bascilor i-au aparținut lui Aritz Aduriz.

Athletic Bilbao s-a impus, joi, pe teren propriu, în fața fornației belgiene Genk, scor 5-3, într-o confruntare din Grupa F a Ligii Europa. Marea vedetă a serii a fost Aritz Aduriz, jucătorul gazdelor, care a marcat de cinci ori. A transformat trei lovituri de la 11 metri, în minutele 24, 44 și 90+4 și a mai înscris în minutele 8 și 74. Pantru oaspeți au marcat Bailey (28), Ndidi (51) și Susici (80).

Într-o altă partidă, Zenit Sankt Petersburg s-a impus pe teren propriu, în fața irlandezilor de la Dundalk, scor 2-1. Gazdele au punctat prin Giuliano (42 și 78), oaspeții au marcat datorită lui Horgan (52). Echipa lui Mircea Lucescu s-a calificat deja în „șaisprezecimile” Ligii Europa, cu două etape înainte de final.