„Galacticii” de la Real Madrid i-au zdrobit pe mexicanii de la Cruz Azul

Real Madrid, câştigătoarea Ligii Campionilor, s-a calificat, marţi, în finala Campionatului Mondial al cluburilor, după ce a învins, la Marrakech (Maroc), formaţia mexicană Cruz Azul, scor 4-0.

Ibericii au preluat conducerea încă din minutul 15, prin reuşita lui Sergio Ramos, iar golurile marcate de Benzema (36), Bale (50) şi Isco (72) au consfinţit o victorie fără emoţii a madrilenilor în faţa campioanei CONCACAF. Mexicanii au avut un penalti în minutul 40, ratat însă de Torrado. „Albii” vor întâlni în ultimul act câştigătoarea celei de-a doua semifinale, ce se va disputa, astăzi, între Auckland City (Noua Zeelandă), reprezentanta Oceaniei, şi San Lorenzo (Argentina), campioana Americii de Sud.