„Gladiatorul” Francesco Totti a calificat Roma în semifinalele Cupei Italiei. URMEAZĂ „Derby della Capitale” | VIDEO

AS Roma a intrat în penultima fază a Cupei Italiei, după un meci dramatic. Lovitura de grație pentru „capitolini” a fost dată de Francesco Totti, în ultima secundă de joc.

Romaniștii s-au calificat cu emoții în semifinalele Cupei Italiei, după ce au învin Cesena cu scorul de 2-1. Toate golurile au fost înscrise în partea secundă a meciului. Gazdele au deschis scorul prin Dzeko (în minutul 68), iar după cinci minute Cesena a restabilit egalitate, prin Cocco.

Salvarea Romei a venit și de această dată din partea uluitorului jucător în vârstă de 40 de ani, Francesco Totti, care a executat impecabil penalty-ul din minutul 90+5.

Așadar, AS Roma va întâlni, în semifinalele Cupei Italiei, rivala istorică, Lazio, într-un nou episod al „Derby della Captiale”. Celălalt meci al rundei este Napoli - Juventus.