Halep a dat de zgură cu Svetlana Kuznețova

Cea mai bună jucătoare de tenis din România s-a impus, ieri, în sferturile de fi nală ale turneului de la Roland Garros, în fața unui adversar redutabil, scor 6-2, 6-2.

Simona Halep dă impresia că nu mai poate fi oprită din cursa pentru câștigarea trofeului de la Roland Garros.

Românca a distrus-o, ieri, în sferturile de finală ale turneului parizian, pe rusoaica Svetlana Kuznețova, în două seturi, scor 6-2, 6-2. În faza următoare, cea mai populară sportivă din România va evolua, astăzi, contra nemțoaicei Andrea Petkovici.

Cea mai bună performanță a carierei

Astfel, Simona reușește cea mai importantă performanță din carieră: calificarea în penultimul act al unui turneu de Mare Șlem.

Ploaia și-a făcut de cap la Paris

La începutul anului, ea a ajuns până în „sferturi” la Australian Open.

Simona Halep a trecut, ieri, prin mari frământări. Programat pentru ora 15.00, meciul a început cu trei ore întârziere, din cauza condițiilor meteo nefavorabile. La Roland Garros a plouat torențial, iar jucătoarea din România nu a avut altceva de făcut decât să aștepte și să pregătească mental una dintre cele mai importante dispute din caiera ei.

Tenisul, ridicat la rang de mare artă

Nesperat de ușor a câștigat Halep primul set. Jucătoarea constănțeancă și-a dominat la toate capitolele adversara și a învins cu scorul de de 6-2, răsturnând calculele bookmakerilor, care anticipau un prim act mult mai echilibrat. Svetlana Kuznețova a simțit că pe teren nu există decât o singură jucătoare și a apelat, la începutul setului al doilea, la un tertip clasic.

A câștigat 412.500 de euro

Rusoaica a chemat doctorul, invocând probleme medicale, pentru a tăia ritmul excelent al Simonei. Micul truc nu a ținut, iar lucrurile au rămas neschimbate.

Simona Halep a fost mai motivată ca niciodată și a câștigat actul secund cu același scor: 6-2. „Sunt extrem de fericită pentru că am reușit un meci foarte bun, contra unei jucătoare dificile”, a spus Simona, la final. Pentru această performanță, ea va încasa un cec în valoare de 412.500 de euro!